Kalousek: Snížení spotřební daně na naftu je příliš rizikové opatření

9. 11. 2010 – 20:47 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Snížení spotřební daně na naftu je příliš rizikové opatření
Strana Věci veřejné (VV) chce prosadit snížení spotřební daně z motorové nafty o 2,5 koruny na litr, což by znamenalo pokles o necelých 23 procent, Foto:TOP09 | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) návrh poslanců za Věci veřejné (VV) na snížení spotřební daně z nafty označil za racionální úvahu, stále však trvá na svém odmítavém stanovisku s poukazem na to, že jde o příliš rizikové opatření.

Kalousek to řekl v úterním rozhovoru pro Českou televizi.

"Jedná se o velmi racionální úvahu založenou na tom, zda by tranzitní země, jako je Česká republika, nevydělala více, pokud by cenu nafty snížila tak, aby řidiči začali na našem území tankovat," řekl Kalousek.

 

Psali jsme: Spotřební daň u nafty by mohla klesnout až o 2,50 na litr

 

Jeho dřívější odmítavé stanovisko však trvá, protože ze studií ministerstva financí ze srpna letošního roku plyne, že s takovýmto poklesem je spojené značné riziko poklesu daňového inkasa. "Riziko výpadku příjmů je nyní vyšší, než si mohu dovolit," dodal Kalousek s tím, že pokud by šlo o snížení o jednu korunu, "riskl" by to. S navrhovaným snížením o 2,5 koruny však nesouhlasí.

 

TIP: Aktuální Ceny pohonných hmot

 

Jeden z navrhovatelů snížení spotřební daně Michal Babák (VV) Kalouskovi oponoval, že nehrozí výpadek příjmů ve výši 15 miliard korun, o kterém mluví analýzy ministerstva. "Takový výpadek v podstatě nemůže nastat, protože i kdyby po snížení spotřební daně nikdo nezačal tankovat víc, což je velmi nepravděpodobné, byl by výpadek necelých deset miliard," řekl Babák a odvolával se na studii Vysoké školy ekonomické (VŠE), kterou v pondělí prezentoval děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

Babák s Kalouskem se však shodli, že o návrhu budou dále jednat a zkonzultují i existující analýzy.

-Jiří Táborský, Mediafax

Kam dál: Ceny pohonných hmot mírně klesly, kde je nejlevněji? Tabulka podle krajů

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články