Kalousek: Uvažujeme o zlevnění benzínu, řidiči u nás netankují, jen projíždějí

9. 8. 2010 – 12:43 | Ceny PHM | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kalousek: Uvažujeme o zlevnění benzínu, řidiči u nás netankují, jen projíždějí
Tým odborníků teď analyzuje, zda a při jaké výši zlevnění by kamiony projíždějící Českem skutečně tankovaly u českých pump, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vymýšlí spolu s týmem lidí, jak pomoci státnímu rozpočtu a kromě nutných škrtů v jednotlivých rezortech zvažuje i výrazné zlevnění benzinu. Uvádí to v pondělním rozhovoru pro časopis Týden.

Vláda s ministrem financí Kalouskem se chystá "harmonizovat" spotřební daň u tabáku a lihovin, dalšího zboží by se vyšší daň týkat neměla. Naopak, je možné, že tato vláda výrazně sníží ceny benzinu. "V posledních dnech se velmi zabýváme úvahami o spotřební dani z pohonných hmot v zemi, která je svým charakterem tranzitní. Trápí nás, že v tranzitní zemi nikdo netankuje," říká v Týdnu Kalousek.

Tým odborníků teď podle něj analyzuje, zda a při jaké výši zlevnění by kamiony projíždějící Českem skutečně tankovaly u českých pump. "Efekt by se nedal očekávat při menším snížení než o dvě padesát na litr. Snížit spotřební daň o korunu na litr, to by byla čistá ztráta, protože na Slovensku by to bylo i nadále levnější, a kamiony by tak dál měly zákaz tankovat v České republice," vysvětluje Kalousek.

Aby plán, jak přimět přepravní společnosti kupovat pohonné hmoty v Česku, vyšel, nesměly by okolní země na změnu ceny benzinu v České republice zareagovat. "Rizik tohoto kroku se zatím zdá být víc než přínosů, takže jsem v tomto směru zdrženlivý," říká v magazínu Týden ministr financí.

-Martin Čarek, Mediafax

Kam dál?

- Ceny pohonných hmot

- Autodopravci chtějí snížit daň z nafty i páteční mýtné

- Benzín se ředí lihem, kvalita nafty se naopak zlepšila

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,310 24,450
USD 23,110 23,290
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články