Kam s naspořenými penězi? Přehled aktuálních nabídek

13. 4. 2011 – 21:25 | Spoření | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kam s naspořenými penězi? Přehled aktuálních nabídek
Nejjednodušší možností je ponechání volných prostředků na účtu stavebního spoření i po skončení vázací lhůty, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Šest let uplyne jako voda. A s nimi i vázací doba stavebního spoření. Vyvstává otázka, kam s naspořenými penězi třeba právě ze stavebního spoření. Někdo má jasno: nový byt či dům, rekonstrukce... automobil. Kam ale s penězi, když je budu potřebovat až za rok či dva?

Téměř každý alespoň jednou měl nebo stále má založené stavební spoření. Není se čemu moc divit, stavební spoření patřilo, a pro mnohé stále v myšlenkách patří, mezi nejvýhodnější zajištěný střednědobý spořicí produkt.

Pro splnění podmínky přiznání plné státní dotace bylo potřeba spořit po dobu 5 let, resp. 6 let ročně 18 000 Kč, resp. 20 000 Kč. V obou případech účet stavebního spoření tvořilo či tvoří po skončení vázací lhůty okolo 150 000 Kč. Kam s nimi?

<%Anketa222%>

Možností, jak naložit s takto naspořenými penězi, je hned několik. Dají se využít ať už k pokrytí kapitálového základu pro čerpání překlenovacího nebo řádného úvěru, nebo ponechat k dalšímu zhodnocení na účtu stavebního spoření. Většina lidí je předem seznámena s tím, k čemu si peníze spoří. Co ale s takovými penězi ze stavebního spoření, které máme aktuálně k dispozici a potřebovali bychom je ještě zhruba na rok, dva někam uložit? Někam, kde neztratí nejenom na nominální, ale ani reálné hodnotě.

Stavební spoření

Nejjednodušší možností je ponechání volných prostředků na účtu stavebního spoření i po skončení vázací lhůty. Aktuální hodnota je nadále úročena pevnou úrokovou mírou a dle výše roční úložky lze i nadále čerpat státní příspěvky, nově do výše 2 000 Kč. To vše bez nutnosti uzavírání smlouvy s novou vázací lhůtou.

<%Anketa55%>

Aktuální přehled úrokového zhodnocení stavebního spoření naleznete v Tabulce 1. Úrokové sazby jsou platné pro nově zakládané smlouvy, u starších smluv, může být úroková míra i vyšší, maximálně však 4,5 % p.a. U stavebních spořitelen můžeme počítat s výpovědní lhůtou v maximální délce 3 měsíce. Nově od 1. 1. 2011 jsou úroky zdaněny ve výši 15 %.

Tabulka 1: Úrokové sazby stavebního spoření

Stavební spořitelna

ČMSS

MPSS

WSTS

RSTS

SSČS

Úroková míra (p.a.)

až 2 %

až 2 %

až 2,5 %

až 2 %

až 2 %

Termínované vklady

Termínované vklady jsou bankovní vklady sjednané na pevně stanovenou dobu s pevnou úrokovou sazbou. Výše úrokové sazby se liší dle bankovního domu a je úměrná délce uložení vkladu. Také zde jsou na konci úroky zdaněny ve výši 15 %. V Tabulce 2 přináším přehled nejvyšších úrokových sazeb, se kterými se můžeme aktuálně na trhu setkat při vložené částce 150 000 Kč. Poslední dva řádky tabulky uvádím spíše pro porovnání.

Tabulka 2: Pevná úroková sazba (v % p.a.)

Bankovní dům, fin. ústav/Doba splatnosti

12 měsíců

24 měsíců

Metropolitní spořitelní družstvo

3,6%

3,9%

Evropsko-ruská banka

3,5%

3,6%

UNIBON - spořitelní a úvěrní družstvo

3,3%

3,5%

WPB Capital, spořitelní družstvo

3%

3,55%

Artesa, spořitelní družstvo

2,8%

3,2%

UniCredit Bank

0,95%

1,65%

Česká spořitelna

0,6%

1,5%

Vkladní knížky

Počátky vkladních knížek se datují do dob Rakouska -Uherska, od té doby princip jejích fungování neprošel téměř žádnou změnou. Nyní se díky vyspělým technologiím a vysoké konkurenceschopnosti ostatních produktů dostávají na ústup. Nejvíce se na tom však zasazuje nabízené nízké zúročení vloženého kapitálu.

Výhodou vkladních knížek je určitá forma hmatatelnosti majetku, kdy je veškeré bohatství zapisováno do knížky formátu A6, a lidé si tak mohou neustále kontrolovat výši svých uložených prostředků. Především díky této jednoduché obsluze se vkladní knížky těší oblibě především u starších generací. Vkladní knížky dnes nabízejí především Česká spořitelna a Poštovní spořitelna.

Tabulka 3: Pevná úroková sazba (v % p.a.)

Bankovní dům, fin. ústav/Doba splatnosti

12 měsíců

24 měsíců

Záložna CREDITAS, spořitelní družstvo

2,8%

3,0%

Česká spořitelna – dětská vkladní knížka

1,9%

2,5%

Waldviertler Sparkasse von 1842 AG

1,4%

1,8%

Poštovní spořitelna

0,7%

0,8%

Česká spořitelna

0,6%

 

Spořicí účty

Spořicí účet je dnes jedním z nejflexibilnějších produktů určených pro krátkodobé spoření. Nabízí celkem zajímavé zhodnocení, podobné termínovaným vkladům, a dostupnost vložených prostředků blížící se dostupnosti účtům běžným.

Některé bankovní domy a finanční ústavy nabízejí dnes také ke svým spořicím účtům platební karty, s nimiž se dají provádět stejné operace jako s kartami účtů běžných. Uvádím srovnání tří nejvýše úročených spořicích účtů a tří nejvýše úročených účtů poskytovaných všeobecně známými domy.

Tabulka 4: Pohyblivá úroková sazba (v % p.a.)

Doba splatnosti

Bez lhůty

12 měsíců

24 měsíců

Připisování úroků

Evropsko-ruská banka

0,30%

3,55%

 

měsíčně

WPB Capital, spořitelní družstvo

 

3,10%

3,65%

měsíčně

Metropolitní spořitelní družstvo  

2,8%

 

 

ročně

Volksbank CZ

1,53%

2,03%

2,33%

ročně

Wüstenrot hypoteční banka

1,8%

2,00%

2,00%

ročně

AXA Bank Europe

1,85%

 

 

měsíčně

Podílové fondy

Podílové fondy peněžního trhu představují alternativu k termínovaným vkladům. Při takto krátkodobém investování musíme zvolit buď co nejkonzervativnější možnou strategii, případně zajištěný fond.

Na dobu jednoho roku jsou nejméně rizikové fondy peněžního trhu, které mají doporučený investiční horizont 1 – 2 roky. U těchto fondů je velmi důležité, aby byly zajištěny do české koruny a zároveň měli co nejmenší možný vstupní poplatek. Počítáme-li s výkonností do 2 % procent ročně, nemůžeme si dovolit riziko poklesu české koruny. Uvedu pár příkladů výkonnosti fondů v období prosinec 2009 až 2010. Jako poslední příklad jsem zvolil fond, u kterého můžeme vidět, jak pomíjivé může být vysoké zúročení fondu, při zanedbání kontroly výše vstupního poplatku.

Tabulka 5: Zhodnocení 12/2009 – 12/2010

Fond

Výkonnost 1 rok

Vstupní poplatek

Čistá výkonnost

Min. doporučený inv. horizont

Conseq Inv. Konzervativní

3,05%

0,50%

2,55%

2 roky

AXA CZK konto

1,58%

0,00%

1,58%

6 měsíců

ČP Invest

1,50%

0,00%

1,50%

6 měsíců

ESPA Český fond peněžního trhu

2,70%

3,00%

-0,30%

12 měsíců

 - Lukáš Jeníček, celý článek najdete na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,840
USD 23,150 23,330
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články