Katastrofa v Japonsku zapříčiní zdražování po celém světě

15. 3. 2011 – 19:24 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Katastrofa v Japonsku zapříčiní zdražování po celém světě
Bude především nedostatek pamětí, baterií a akumulátorů, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Dopady zemětřesení pravděpodobně pocítí oblast spotřební elektroniky na celém světě. Z celosvětového hlediska je navíc Japonsko jedním z hlavních motorů ekonomického růstu

Zdražení hrozí kvůli zastavené výrobě téměř ve všech továrnách v Japonsku. Japonsko je totiž největším světovým vývozcem elektroniky.

Bude především nedostatek pamětí, baterií a akumulátorů. Vyrábět přestaly také továrny na polovodičové lasery pro Blu-ray přehrávače a DVD mechaniky, Blu-ray disky, paměťové čipy, které najdete ve většině elektroniky od paměťových karet přes kapesní přehrávače až po mobily nebo tablety.

Celý článek o zdražení elektroniky najdete na Techzon.cz v článku "Elektronika pravděpodobně zdraží, podraží baterie i čipy do všech zařízení"

 

Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, vytlačila Japonsko

Čína se stala druhou největší ekonomikou světa, vytlačila Japonsko

 

Majitele japonských aut čeká nedostatek náhradních dílů

 

Odstávky výroby hlásí podle MF Dnes také japonské automobilky. Řada z nich sice není poškozena, zaměstnavatelé ale podle deníku dávají čas lidem na to, aby se z děsivého úderu přírody dostali a vešli v kontakt s rodinami. Je tak pravděpodobné, že se opozdí dodávky některých součástek dovážených z Japonska, zejména automobilových dílů.

Nedostatek může vyvolat zdražení náhradních dílů. Japonské vozy si totiž častěji než ty evropské žádají originální součástky, které se musí objednávat u japonských dodavatelů píše MF DNES.

„Vzhledem k tomu, že se teď v Japonsku řeší, jak zajistit alespoň základní služby obyvatelstvu, je zřejmé, že hrozí zpoždění dodávek některých náhradních dílů,“ uvedl mluvčí tuzemského zastoupení automobilky Subaru Zdeněk Zikmund. Ostatní oslovení výrobci aut ze země vycházejícího slunce prozatím nedokážou říct, v jakém rozsahu zemětřesení dodávky dílů zasáhne. „Do teď vyhodnocujeme dopad katastrofy na naši produkci a především na naše dodavatele. Vůbec teď proto není možné říct, jak moc se našich českých zákazníků výpadek výroby dotkne,“ říká mluvčí automobilky Nissan Martina Jirásková. Podobně je tomu i v případě Toyoty a Hondy.

 

Japonské akcie zaznamenaly nejhlubší propad od října 2008

 

Japonské akcie zaznamenaly nejhlubší propad od 16. října 2008, tedy od vypuknutí globální finanční krize. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Investoři akcie vyprodávají hlavně kvůli jaderné krizi, která zemi hrozí.

Index Nikkei klesl o 10,55 procenta, širší index Topix propadl o 9,47 procenta. V obou případech jde o třetí nejhlubší procentní propad indexů v historii.

 

Náklady na obnovu Japonska půjdou do bilionů

 

Náklady na obnovu a rekonstrukci Japonska po zemětřesení dosáhnou 15 bilionů jenů, v přepočtu 3,1 bilionu korun. Předpokládá to odhad bankovních společností Credit Suisse a Barclays, o jejichž zprávě informuje agentura Reuters.

To jsou tři procenta ročního výkonu japonské ekonomiky.

Zpráva bank upozorňuje, že to je "konzervativní" odhad. Skutečný rozsah škod, které ještě nejsou zcela zmapovány, může být mnohem vyšší.

Japonský premiér Naoto Kan označil páteční zemětřesení za největší katastrofu, které zemi zasáhla od druhé světové války. Počet obětí otřesů a vln tsunami patrně přesáhne 10 000. Celé oblasti Japonska zůstávají bez proudu a země čelí hrozbě jaderné katastrofy.

Poslední velké zemětřesení zasáhlo Japonsko v roce 1995 v oblasti města Kóbe. Způsobilo škody za 10,1 bilionu jenů (2,1 bilionu korun). Japonsko se z tohoto úderu dodnes nevzpamatovalo.

Japonsku se podařilo úspěšně překonat obrovskou přírodní katastrofu, která v roce 1995 postihla klíčové přístavní město Kobe. A v hodnocení současné situace většina ekonomů vycházela právě ze zkušeností po tomto zemětřesení. Nejnovější katastrofa spojená s mamutí vlnou tsunami se však odehrála v situaci, kdy je japonská ekonomika mnohem slabší, než byla v roce 1995.

Japonsko totiž tíží největší veřejný dluh mezi rozvinutými zeměmi světa. Dosahuje dvojnásobku hrubého domácího produktu země, který činí pět bilionů dolarů (88,5 bilionu korun).

 

Světová ekonomika by měla být v pořádku

 

Z celosvětového hlediska je Japonsko jedním z hlavních motorů ekonomického růstu. Katastrofa, která zemi postihla, však pro ostatní země znamená podle ekonomů menší riziko, než například rostoucí ceny ropy kvůli vývoji v severní Africe a na Blízkém východě.

"Globální ekonomika bude v pořádku," prohlásil Stephen Stanley, hlavní ekonom společnosti Pierpont Securities.

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články