Kde a jak hrozí největší zneužití vaší platební karty?

4. 2. 2010 – 8:52 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kde a jak hrozí největší zneužití vaší platební karty?
zneužití platební karty je vždy nepříjemné, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Neopatrné zacházení s kreditní kartou a nákupy na nezabezpečených internetových obchodech byly nejčastějšími příčinami zneužití kreditní karty, které v roce 2009 zaznamenala například úvěrová společnost Home Credit.


Z celkového počtu několika desítek tisíc aktivních kreditních karet odhalila 28 podvodných transakcí v hodnotě 165 tisíc korun.

Největší množství reklamovaných transakcí bylo zaznamenáno u výběru z bankomatu a zneužití karty hrozí často také na internetu a t hlavně v případech placení kartou na nezabezpečených a neznámých serverech..

Zkopírování údajů z magnetického proužku a následné padělání karty (tzv. skimming) zaznamenal Home Credit v jednom případě. „Stalo se to nedaleko Václavského náměstí v Praze, kde bylo na jednom z bankomatů umístěné skimmovací zařízení. Podvodníci pak s padělanou kartou vybrali z bankomatu v Bulharsku téměř 10 tisíc korun. Protože klient nemohl vědět, že jsou údaje z karty snímány, škodu jsme mu zaplatili,“ říká Aleš Nejezchleb z Home Credit.
 
Reklamovaných výběrů z bankomatu bylo vloni 21, ve všech případech však byl zadán správný PIN. Majiteli kartu zřejmě někdo odcizil společně s PINem, který u karty měl. Objevily se i případy, kdy peníze vybíral rodinný příslušník držitele karty bez jeho vědomí. Prošetření ukázalo, že ve všech případech došlo k neopatrnému zacházení klientů s PINem, a proto jsou v těchto případech reklamace zamítnuty.

Kam dál?
- Kreditní karty využívají lidé nejvíce na nákup potravin
- Za ztráty ze zneužití karty má plátce odpovědnost do 150 eur
- Platební karta je dobrý sluha, špatný pán

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články