Kde bere Islámský stát peníze?

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Islámský stát na svůj boj vydělává hlavně byznysem s ropou. Ovládá většinu syrských ropných polí a vytěženou ropu prodává hlavně rebelům, většinou přímo na polích. Teroristická organizace tak nedodává pohonné hmoty přímo na trh. Údaje přinesl deník Financial Times.

zdroj: freeimages.com

Hlavní ložiska ropy má Islámský stát ve východní provincii Sýrie nazvané Deir Ezzor. Denní produkce se pohybuje mezi 34 a 40 tisíci barely ropy. Ovládá také pole Qayyara na severu Iráku, kde vytěží asi 8 tisíc barelů denně.

"Panuje přesvědčení, že Islámský stát obchoduje s okolními zeměmi, zřejmě to tak ale není. Islamisté prodávají ropu rebelům na severu Sýrie a na hranici s Irákem, většinu kupují nezávislí obchodníci rovnou na ropných polích. Frontu na přístupových cestách k ropným polím stojí i několik týdnů," popisuje Eva Mahdalová, analytička společnosti Finlord, která přehled připravila.

Obchodníci mají po koupi ropy tři možnosti. Mohou vzít ropu do okolních rafinerií a vrátit se do fronty na pole, prodat ropu dalším obchodníkům, kteří ji odvezou rebelům, nebo prodat ropu přímo rafinerii či na místním trhu s ropou. Nejvíce obchodníků využívá první možnost.

Galerie: GALERIE: Islámský stát - produkce ropy
Rafinace je prováděna lokálními obyvateli, kteří si postavili vlastní mobilní zařízení na zpracování ropy. Mobilní rafinerie, které organizoval sám Islámský stát, byly zničeny při náletech NATO a Ruska. Z ropy se vyrábí benzín a mazut, používaný v generátorech.

Jakmile je ropa zpracovaná, koupí ji obchodníci a převezou jinam. Islámský stát už je od obchodu prakticky odpojen, stále ale kontroluje většinu palivových trhů v oblasti. Zhruba polovina pohonných hmot jde do Iráku, druhá polovina se spotřebuje v Sýrii.

Za hranice Sýrie pašují hmotu podnikaví Syřané a Iráčané, Islámský stát se zaměřuje na lokální trh. Pašování ropy je však kvůli nízké mezinárodní ceně v současné době málo ziskové. K pašování přes hranice se využívají čtyři hlavní prostředky - malé loďky, improvizovaná potrubí, cesta pěšky a jízda na oslovi nebo na koni.

 

Tagy: terorismus ropa peníze Islámský stát finacování

Zdroje: Financial times,MED