Kde bere Islámský stát peníze?

29. 11. 2015 – 19:42 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kde bere Islámský stát peníze?
zdroj: freeimages.com

Islámský stát na svůj boj vydělává hlavně byznysem s ropou. Ovládá většinu syrských ropných polí a vytěženou ropu prodává hlavně rebelům, většinou přímo na polích. Teroristická organizace tak nedodává pohonné hmoty přímo na trh. Údaje přinesl deník Financial Times.

Hlavní ložiska ropy má Islámský stát ve východní provincii Sýrie nazvané Deir Ezzor. Denní produkce se pohybuje mezi 34 a 40 tisíci barely ropy. Ovládá také pole Qayyara na severu Iráku, kde vytěží asi 8 tisíc barelů denně.

"Panuje přesvědčení, že Islámský stát obchoduje s okolními zeměmi, zřejmě to tak ale není. Islamisté prodávají ropu rebelům na severu Sýrie a na hranici s Irákem, většinu kupují nezávislí obchodníci rovnou na ropných polích. Frontu na přístupových cestách k ropným polím stojí i několik týdnů," popisuje Eva Mahdalová, analytička společnosti Finlord, která přehled připravila.

Obchodníci mají po koupi ropy tři možnosti. Mohou vzít ropu do okolních rafinerií a vrátit se do fronty na pole, prodat ropu dalším obchodníkům, kteří ji odvezou rebelům, nebo prodat ropu přímo rafinerii či na místním trhu s ropou. Nejvíce obchodníků využívá první možnost.

Galerie: GALERIE: Islámský stát - produkce ropy
Rafinace je prováděna lokálními obyvateli, kteří si postavili vlastní mobilní zařízení na zpracování ropy. Mobilní rafinerie, které organizoval sám Islámský stát, byly zničeny při náletech NATO a Ruska. Z ropy se vyrábí benzín a mazut, používaný v generátorech.

Jakmile je ropa zpracovaná, koupí ji obchodníci a převezou jinam. Islámský stát už je od obchodu prakticky odpojen, stále ale kontroluje většinu palivových trhů v oblasti. Zhruba polovina pohonných hmot jde do Iráku, druhá polovina se spotřebuje v Sýrii.

Za hranice Sýrie pašují hmotu podnikaví Syřané a Iráčané, Islámský stát se zaměřuje na lokální trh. Pašování ropy je však kvůli nízké mezinárodní ceně v současné době málo ziskové. K pašování přes hranice se využívají čtyři hlavní prostředky - malé loďky, improvizovaná potrubí, cesta pěšky a jízda na oslovi nebo na koni.

 

Zdroje:

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.10.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,440
USD 23,170 23,350
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články