Kde mají vzít mladí peníze na první bydlení?

28. 2. 2020 – 0:05 | Bydlení | red | Diskuze:

Kde mají vzít mladí peníze na první bydlení?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Mladí to s pořízením vlastního bydlení nemají jednoduché. Aby získali hypotéku v bance, musí mít alespoň něco našetřeno. Když nejsou úspory, pomáhá rodina nebo další úvěry. Pomocnou ruku ale podávají i banky nebo stát.

Přísnější podmínky přidělování hypoték ztížily dostupnost bydlení nejen pro mladé lidi. Na úvěr na bydlení nyní hůře dosáhnou lidé bez úspor a také rodiny s malými dětmi nebo lidi žijící osamoceně.

Nejčastěji banky poskytují hypotéky s LTV do 80 procent. V takovém případě požadují, aby měl zájemce o hypotéku našetřeno 20 procent z ceny nemovitosti.

„To je problémem zejména tehdy, pokud lidé chtějí bydlet ve větších městech, kde jsou vyšší ceny nemovitostí,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

 

Na splátky hypotéky mladí mají

Současně podle doporučení České národní banky (ČNB), kterými se banky řídí, nesmí objem všech úvěrů žadatele překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Všechny měsíční splátky pak nesmí přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu. Pokud už žadatelé nějaký úvěr mají, může jim zkomplikovat dosažení hypotéky.

Splátky jako takové ale podle odborníků nejsou překážkou, limitující je hlavně potřeba mít našetřeno. „Na splácení hypotéky mladí dostatečný příjem většinou mají, ale chybí jim potřebný základ z vlastních zdrojů,“ doplňuje Daniel Gorol, finanční analytik srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

Až milion na třípokojový byt

Nejhorší situace je podle Lenky Molnárové v Praze a v Brně, kde je nutné mít pro pořízení třípokojového bytu naspořeno i přes milion korun. Mladí se přitom nedrží zrovna při zemi.

„Podle průzkumu, který jsme realizovali v loňském roce, představy mladých o ideálním bydlení vůbec nekorespondují s tím, na co reálně mají peníze. Za ideální považují tři až čtyři pokoje a čtvrtina dotázaných ve věkové skupině 18 až 36 let uvedla, že se kvůli nedostupnému bydlení bude muset přestěhovat pryč ze svého aktuálního bydliště,“ dodává.

Také Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny potvrzuje, že největší překážkou v dostupnosti hypoték jsou nyní úspory. „Loňské zpřísnění regulace poskytování hypoték jednoznačně ukázalo, že u mladých lidí, a nejen u nich, je největší překážkou při získání hypotéky povinnost dvacetiprocentního LTV,“ konstatuje. Štěpán Dlouhý z mBank pak dodává, že další zátěží je povinnost kupce uhradit daň z nabytí nemovitosti.

Pomáhají 90% hypotéky

Mladí na hypotéky ale ani tak nezanevřeli. Z nedávného průzkumu portálu Ušetřeno.cz například vyplynulo, že 31 % respondentů má v rodině osobu mladší 36 let, která si v posledních letech vzala nebo se chystá vzít hypotéku. Z pohledu zvolené nebo plánované výše LTV celá třetina mladých preferuje hypotéku s LTV do 80 procent. V 18 procentech případů se jedná o devadesátiprocentní hypotéku.

Vstříc mladým lidem, kteří nemají dostatečné úspory, vycházejí některé banky. Například Česká spořitelna na jaře loňského roku zavedla produkt Prvobydlení, v němž poskytuje úvěry i do 90 procent LTV. Prvobydlení je proto určeno speciálně pro ty klienty, kteří zatím žádnou nemovitost nevlastní a chtějí financovat nákup prvního bytu,“ říká Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.

Banky mohou pracovat v takzvaném tolerančním pásmu, kdy vybraným klientům poskytnou příznivější podmínky. Podobným směrem se vydala i Raiffeisen stavební spořitelna.

„Téměř celé toleranční pásmo, které máme k dispozici pro individuální posouzení žadatelů, jsme vyhradili pro mladé do 36 let. Ti tak budou mít naději na pořízení vlastního bydlení, i když aktuálně nemají naspořené statisíce,“ vysvětluje Lenka Molnárová.

Rozložení splátek až na 40 let

Dalším řešením je delší doba splatnosti. Hypotéku, v níž si lidé mohou splátky rozložit až na čtyřicet let, nabízí už nějakou dobu mBank. Tato možnost může být zajímavá zejména pro mladší klienty, kterým umožňuje lepší flexibilitu vzhledem k tomu, že jejich příjmy na začátku kariéry bývají zpravidla nižší než například po deseti letech.

Platí ale, že žadatel se musí svou úvěrovou kapacitou kvalifikovat na splácení úvěru po dobu třiceti let. Tedy prodloužení splatnosti v našem případě neznamená, že klient dostane větší obnos, než pokud by žádal o úvěr na třicet let. Pouze má možnost lépe si upravit výši splátek dle svých potřeb a požadavků,“ konstatuje Štěpán Dlouhý.

- Jana Poncarová | Více na Hypoindex.cz

Zdroje:
Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,400
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články