Kde si spořit na důchod? Švýcarští finančníci radí vybírat dynamické strategie

7. 7. 2017 – 8:31 | Penze | Martin Slapnička | Diskuze:

Kde si spořit na důchod? Švýcarští finančníci radí vybírat dynamické strategie
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Rok 2016 s sebou přinesl další pokles výkonnosti transformovaných fondů penzijního připojištění. Oproti roku 2015 v průměru dokonce o 0,3 %. Nejlepšího zhodnocení dosáhly transformované fondy penzijních společností Allianz a Axa, a to stejných 1,03 % p. a. Pět penzijních společností nepřekonalo svou výkonností ani inflaci, která byla 0,7 %.

Podobně dopadly také povinné konzervativní účastnické fondy, které jsou svou investiční strategií velmi blízko transformovaným fondům. Jediným rozdílem je, že zde není garantována nula. Ani jeden z osmi povinných konzervativních účastnických fondů nepřekonal inflaci, dokonce skončily pod úrovní 0,2 %. Naopak vyváženým a dynamickým strategiím se vedlo skvěle. Například Globální akciový účastnický fond, který je základem u dynamické strategie penzijní společnosti Conseq, dosáhl vynikajícího zhodnocení 10,8 %.

Čím konzervativnější strategie, tím více je ovlivněna nízkými úrokovými sazbami na peněžních trzích a výnosy státních dluhopisů. Kvůli aktuální situaci na finančním trhu lze počítat s tím, že ani letos nebude zhodnocení konzervativních strategií lepší. Současné posilování koruny může být jedním z důvodů, proč bude zvyšování úrokových sazeb pomalé. Ke zvýšení sazeb dojde nejdříve až ve 3. čtvrtletí tohoto roku a rozhodně nebude nijak výrazné.

Za poslední čtyři roky se zhodnocení transformovaných fondů nedostalo přes hranici 2 %. Proč se ale díváme právě na poslední čtyři roky? Je to z toho důvodu, že 1. 1. 2013 došlo ke vzniku doplňkového penzijního spoření a byla ukončena možnost vstupu do penzijního připojištění. Ihned od ledna 2013 měli účastníci III. pilíře důchodového systému možnost přestoupit do nového doplňkového penzijního spoření. Dodnes této možnosti využilo jen malé procento účastníků. Jak ale dopadl člověk, který opravdu hned 1. 1. 2013 přestoupil do doplňkového penzijního spoření a zvolil si dynamičtější strategii?

Ukažme si situaci na jednoduchém příkladu. Máme klienta, který si přispívá do penzijního systému 1 000 Kč měsíčně. K této platbě získává měsíčně od státu 230 Kč ve formě státního příspěvku a od svého zaměstnavatele dostává 500 Kč měsíčně. Na konci roku 2012 se rozhodl přejít do nově vznikajícího doplňkového penzijního spoření. Pro příklad si vezmeme výkonnost a detaily fondů Penzijní společnosti Conseq.

Na následujícím grafu si ukážeme, kolik by náš klient vydělal za čtyři roky spoření, kdyby zůstal v transformovaném fondu, kolik by vydělal přechodem na vyváženou strategii doplňkového penzijního spoření a kolik by vydělal svým přechodem na dynamickou strategii. Zhodnocení strategií jsou reálná a jsou uvedena jako průměrné roční zhodnocení.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Přechodem na dynamickou strategii by vydělal klient za pouhé čtyři roky o 21 037 Kč více. Při zachování stejného zhodnocení by například po 20 letech byly rozdíly mnohem větší. K naspořeným prostředkům (plus příspěvky zaměstnavatele a státu) ve výši přes 400 000 Kč by se mu v rámci konzervativní strategie připsalo zhodnocení pouhých 40 000 Kč. U dynamické strategie by se však jednalo o částku 1 140 000 Kč.

Účastnické fondy doplňkového penzijního spoření fungují na principu klasického investování, při kterém si klienti volí investiční strategie a které je pro dlouhodobější zhodnocování peněz vhodnější. U starších klientů, kteří mají do penze deset let a méně, se už přestup příliš nevyplatí a ani jej nedoporučujeme. Naopak u mladších ročníků se přestup do dynamičtější strategie doplňkového penzijního spoření přímo nabízí.

-Anežka Kneeová, analytička produktového oddělení Swiss Life Select

Zdroje:
Swiss Life Select

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,240 24,380
USD 22,340 22,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články