Kdo podporuje vládní reformy? Vzdělaní a majetní lidé

22. 4. 2011 – 19:56 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kdo podporuje vládní reformy? Vzdělaní a majetní lidé
Podpora lidí k reformám se odvíjí také od jejich vzdělání - platí, že čím vyššího vzdělání dotázaný dosáhl, tím spíše s vládními opatřeními souhlasí. | zdroj: NašePeníze.cz

Reformní kroky, které doposud učinila koaliční vláda pod vedením Petra Nečase (ODS), podporuje téměř třetina Čechů - přesněji 31 procent. Ukázal to průzkum agentury STEM z přelomu března a dubna, jehož výsledky byly zveřejněné v pátek.

Naopak, zcela proti srsti jsou reformy v podání Nečasova kabinetu pětině občanů. Skoro polovina dotázaných (konkrétně 49 procent) přitom uvedla, že nesouhlasí s většinou z učiněných kroků.

Průzkum ukázal, že reformy se zamlouvají hlavně příznivcům TOP 09 - 74 procent z těch, kteří se zúčastnili průzkumu, uvedlo, že je buď zcela, anebo s určitými výhradami podporuje. Reformní kroky vlády se kromě toho více či méně líbí více než dvěma třetinám (přesněji 67 procentům) stoupenců ODS. Zase až takové podpoře se naproti tomu netěší u příznivců Věcí veřejných. Souhlasí s nimi ani ne polovina z nich (44 procent). Se svými nápady naopak kabinet zcela propadl u levicově smýšlejících voličů - reformní opatření vlády se zamlouvají pouhým 13 procentům příznivců KSČM, ještě o dvě procenta méně podporovatelů mají v táboře stoupenců sociální demokracie.

<%Anketa245%>

Reformní úsilí Nečasova kabinetu kromě toho častěji imponuje mladším lidem. Podpora lidí k reformám se odvíjí také od jejich vzdělání - platí, že čím vyššího vzdělání dotázaný dosáhl, tím spíše s vládními opatřeními souhlasí. Mimo to si vláda reformami získala hlavně majetnější občany.

Z dotazování dále vyplynulo, že za hlavního nositele reforem považuje téměř polovina lidí ODS - konzervativce v dotazníku zaškrtnulo 47 procent respondentů. O něco méně dotázaných, konkrétně 39 procent, pak za iniciátory změn označilo TOP.

Kam dál?

- Vytáhnou nás reformy z louže?

- Sociální reforma: Potřebujeme ji? Vše co byste měli vědět

- Švejnar: Důchodová reforma zbaví obyvatele i investory nejistoty

- Důchodová reforma - Šachy s přidanou hodnotou

-Veronika Žižlavská | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 22,470 22,650
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články