Kdo se napakuje na školném? Banky, tvrdí komunisté

31. 8. 2010 – 21:02 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kdo se napakuje na školném? Banky, tvrdí komunisté
Komunistické poslankyni také vadí, že jsou studenti často nuceni vydělávat si na úkor studia, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zavedení školného na veřejných vysokých školách bude znamenat další zatížení mladých lidí při jejich startu do života a prospěje pouze bankovním ústavům, uvedla v úterý poslankyně KSČM Marta Semelová.

Naopak projekt státních maturit je rozumný a komunisté ho podpoří, řekla.

"Já osobně jsem proti jakékoliv formě školného. Je to pouze síto pro vysokoškoláky, kteří už teď platí za studium velké peníze," uvedla v úterý Semelová, podle níž jsou náklady jednoho studenta na měsíc studia 10 tisíc korun.

 

TIP: Vysokoškoláci budou za studium platit od roku 2013, pomůžou granty a půjčky

 

Komunistické poslankyni také vadí, že jsou studenti často nuceni vydělávat si na úkor studia, které pak ne vlastní vinou zanedbávají.

 

<%Anketa154%>

 

"Například odložené školné zatíží mladého člověka do budoucna ve chvíli, kdy si zakládá rodinu a bydlení. Je zřejmé, že školné nepomůže studentům, ale bankám, které se na něm napakují," vysvětlila Semelová důvod, proč nemají platby za vzdělání na veřejných vysokých školách šanci získat podporu KSČM. "My navíc požadujeme zrušení školného i na vyšších odborných školách, které ho platí všechny," doplnila.

Naopak projekt státních maturit má plnou podporu komunistických zákonodárců. KSČM podporuje jak podzimní generálku, tak samotnou zkoušku v příštím roce. Musí skončit dlouhé období destabilizace a diskusí, uvedla k tomu Semelová.

"Státní maturity se bohužel staly politickým tématem. Ti, kteří soupeřili o hlasy prvovoličů, mladých lidí a některých pedagogů, kteří se třeba i bojí srovnání mezi jednotlivými školami, navrhovali odložení či rušení státních maturit. To by ale bylo velmi špatné rozhodnutí," myslí si poslankyně.

Semelová tvrdí, že díky státním maturitám bude po 20 letech konečně jasná úroveň jednotlivých škol a rodiče budou mít větší záruku, že jejich dítě dostane kvalitní vzdělání. "Kvalita šla dolů, protože všichni bojovali o studenty a snižovali proto své nároky. Každý ale maturitu mít nemůže," dodala.

-Filip Nachtmann, Mediafax

Kam dál?

- ČSSD prosazuje školy zdarma, sama však chystá placenou vysokou školu

- Školné se stane sociálním sítem na chudé, tvrdí KSČM

- Mnoha rodinám hrozí propad do chudoby, zatím se mají dobře

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články