Kdo spoléhá na státní důchod a jak spoří ti, co na něj nespoléhají?

24. 8. 2011 – 22:30 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kdo spoléhá na státní důchod a jak spoří ti, co na něj nespoléhají?
Při zajištění na stáří také stoupá role nezávislých privátních finančních poradců, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Češi s měsíčními příjmy nad 30 tisíc hrubého se už nechtějí jen spoléhat na důchod od státu, celkem 79 procent z nich si vytváří si finanční rezervu. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si nechala zpracovat společnost AWD ČR, jak sdělila firma v úterý.

Nejoblíbenějším produktem stále zůstává penzijní připojištění, kam své peníze odkládá bezmála (86 procent) devět z deseti střadatelů. Naopak klesá obliba stavebního spoření, které pro zajištění na stáří využívá jen necelá polovina z nich (49 procent).

Z výsledků průzkumu je zřejmé, že bonitní Češi začali více spořit, protože pochopili, že stát se o ně v penzi nepostará. "V rámci připravované důchodové reformy a rozjezdu třetího pilíře očekáváme, že klienti začnou své peníze přesouvat do nových atraktivních účastnických fondů,“ komentoval hlavní analytik AWD ČR Tomáš Rampula.

<%Anketa6%>

Průzkum se také zabýval motivací Čechů s nadprůměrnými příjmy pro vytváření úspor na stáří. Podle téměř tří čtvrtin z nich (73 procent) je primárním důvodem spoření na penzi vytvoření dostatečné finanční rezervy pro zachování stávající životní úrovně. Ostatní důvody jsou podle nich marginální.

Na co peníze ve stáří?

Překvapivě jen 12 procent spoří s hlavním cílem výhodně zhodnotit úspory a jen devět procent z nich spoří zejména na to, aby měli v penzi dostatek peněz na své koníčky. Jen u čtyř procent lidí je hlavní motivací kumulovat majetek pro svoje potomky.

„Dá se předpokládat, že jen málokdo by chtěl v penzi slevit ze svojí životní úrovně. Co je překvapující, že tak málo respondentů jako první důvod uvádí výhodné zhodnocení peněz. O Češích je známo, že sází především na jistoty a oproti obyvatelům západní Evropy se bojí investovat, ale takhle nízké číslo jsme nečekali. Zarážející je také, že prioritou není ani zajištění potomků,“ dodal Rampula.

Při zajištění na stáří také stoupá role nezávislých privátních finančních poradců. Ty využívá zhruba 37 procent lidí z této skupiny obyvatelstva a dalších 29 procent o něm uvažují. Čtyři z deseti respondentů (39 procent), kteří finančního poradce dosud nemají, by jej s největší pravděpodobností kontaktovali právě kvůli financování bydlení nebo kvůli penzi. Vedle financování bydlení (40 procent) by to bylo jejich nejdůležitější motivací. (Čtěte také: Finanční poradenství - čím se liší od prodejekosmetiky?)

Kam se obrátit když chci finančního poradce?

 

Představujeme několi z mnoha finančně poradenských firem ve kterých hledat finančního poradce, nebo které oslovit pokud máte zájmem pracovat jako finanční poradce.

-Libor Popela | MED | NašePeníze.cz

Kam dál?

- Spoření do soukromých penzijních fondů: Vydělají jen bohatí?

- Na důchod si máme spořit deset procent mzdy, radí odborníci

- Poslanci odsouhlasili spoření do penzijních fondů ze sociálního pojištění

- Analytik: Stát tu není od toho, aby lidem vyplácel velký důchod

- Bratrská solidarita, aneb Všichni věříme, že se o nás postará stát

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články