Klas podepsal Drábkovi škrty v sociální oblasti. Co se mění?

16. 11. 2011 – 10:37 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Klas podepsal Drábkovi škrty v sociální oblasti. Co se mění?
Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou podle balíku změn pobírat dávky a současně pracovat, Foto: Hrad | zdroj: NašePeníze.cz

Balíček 17 novel zákonů v sociální oblasti, který například ruší sociální příplatek či zachovává výši nemocenské na 60 procentech a zaměstnavatelům ji ukládá platit po dobu tří týdnů, ve středu podepsal prezident Václav Klaus.

Poslanci úpravy schválili poprvé už minulý rok. V březnu jejich platnost ale Ústavní soud omezil jen do konce letošního roku, a tak je sněmovna nejdřív v září a po senátním vetu opět v listopadu schválila znovu.

"Předkládaný návrh je reakcí na nález Ústavního soudu a fakticky jde pouze o to, že se jím s účinností od 1. ledna 2012 nahradí rušený zákon po věcné stránce a bude tak zajištěna kontinuita právní úpravy," uvedl před poslanci ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Podle očekávání proti balíku ostře vystoupili opoziční poslanci - nejdřív v září a potom v maratonu několikadenních proslovů znovu v listopadu.

"Tyto návrhy mají vážné dopady na život v naší zemi, na život většiny občanů. Jsou nepromyšlené a neprovázané. My jako sociální demokracie s nimi nemáme a nechceme mít nic společného – s námi nikdo nejednal, nekonzultoval, tohle nejsou naše reformy," řekl Sobotka. Jeho kritice neušla ani úprava DPH nebo další vládní reformy.

Balíček sociálních škrtů například ruší sociální příplatek, zachovává výši nemocenské na 60 procentech a zaměstnavatelům ji ukládá platit po dobu tří týdnů. Kdyby soubor novel letos zdárně neprošel celým legislativním procesem, stouply by v příštím roce výdaje rozpočtu o 11,2 miliardy korun a o 9,1 miliardy korun se sníží rozpočtové příjmy, varovala vláda v důvodové zprávě.

Nejvyšší příjmy z navrhovaných opatření, která po zásahu Ústavního soudu platila jen do konce letošního roku, přináší podle ministra Drábka zachování sazby pojistného na sociální zabezpečení pro zaměstnavatele na úrovni 25 procent místo předcházejících 24,1 procenta. Tyto příjmy jsou na úrovni 9,2 miliardy korun.

Výrazné úspory podle představ kabinetu představuje trvalé ponechání náhradového poměru nemocenského pojištění na úrovni 60 procent denního vyměřovacího základu (2,3 miliardy), státní proplácení nemocenské až od 22. místo 15. dne nemoci (1,8 miliardy) nebo pokračující redukce příspěvku na péči v 1. stupni u dospělých na 800 korun měsíčně místo předchozích 2000 korun (1,67 miliardy korun).

Sociální příspěvek se novelou zákona omezuje pouze na rodiny, kde jeden rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo postižené dítě. Příspěvek dále náleží rodinám, kde alespoň jeden z rodičů je sám nezaopatřeným dítětem, tedy je mu méně než 26 let. Mění se také výplata rodičovského příspěvku ve tříleté a čtyřleté variantě. Porodné se kvůli balíčku škrtů vyplácí pouze za první narozené dítě, a to jen rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Lidé registrovaní na úřadu práce nemohou podle balíku změn pobírat dávky a současně pracovat. Ti, kteří odcházejí ze zaměstnání na dohodu nebo na vlastní žádost, mají nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti.

Ústavní soud zrušil balík novel zákonů o úsporných opatřeních vlády 14. března. Verdikt, kterým soudci vyhověli stížnosti 45 poslanců ČSSD, vynesl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s tím, že zákony pozbudou platnosti 31. prosince 2011.

-Jan Kálal, Filip Nachtmann, Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články