Kolik letos stojí vánoční stromky? Nejlevnější je smrk

- Životní styl autor: Redakce NašePeníze.cz

Ceny vánočních stromků i jejich prodej zůstanou letos na loňské úrovni. Nedostatek kvalitních vánočních stromků v Česku nehrozí, nabídka druhů i velikostí bude pestrá.

V ČR se prodává dlouhodobě až 1,3 milionu vánočních stromů. Prodej plastových stromků klesá, jejich podíl je asi deset procent. Foto:SXC

V ČR se prodává dlouhodobě až 1,3 milionu vánočních stromů. Prodej plastových stromků klesá, jejich podíl je asi deset procent. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Prodávám jim stejně jako loni jedli za 350 korun za kus, což se drží zhruba deset let. Černou borovici nabízím za 195 korun, borovici lesní a stříbrný smrk za 175 korun," dodal. Ceny stromků od 130 do 250 centimetrů bez ohledu na výšku jsou velkoobchodní, bez DPH a dopravy.

K nim se musejí připočítat nájmy prodejních míst, jejich režijní náklady, jako jsou mzdy prodavačů, nájmy a podobně. Čistý zisk obchodníků se stromky se pohybuje kolem deseti procent.

Cena jedle z dovozu se pohybuje kolem 400 korun plus doprava. Dováží se téměř výhradně jedle, borovice i stříbrné smrky jsou především z české produkce.

Asi 90 procent stromků se pěstuje na plantážích. O ně je vyšší zájem, protože stromky z lesa nejsou tak pěkné.

Tagy: ceny cena 2014 vánoční strome jedle smrk