Kolik vám stačí měsíčně na důchod? Češi jsou skromný národ

27. 11. 2013 – 16:35 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kolik vám stačí měsíčně na důchod? Češi jsou skromný národ
Průměrná valorizace důchodů v posledních 15 letech dosáhla hodnoty 5,08 %, průměrná inflace za stejné období byla ve výši 3,16 %. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Češi jsou nad očekávání skromný národ. 91,9 % populace očekává, že bude při současných cenách ve stáří potřebovat penzi nižší než 20 tisíc korun měsíčně.

Pouze nepatrně vyšší očekávání mají obyvatelé velkých měst, nad průměr výrazně nevybočují ani vysokoškoláci. Zároveň 73,7 % populace předpokládá, že od státu obdrží důchod nižší než 10 tisíc korun nebo žádný – předpokládají tak, že výše státních důchodů bude klesat, reálně i nominálně.

„Lidé jsou poměrně střízliví ve svých odhadech, jakou částkou jim na důchod přispěje stát a zároveň i relativně skromní ve svých očekáváních. 46,9 % respondentů očekává státní příspěvek na důchod ve výši 7-10 tisíc Kč v dnešních cenách – to je méně než aktuální výše důchodů, ta v loňském roce dosáhla průměrné hodnoty 10 778 Kč,“ upozorňuje Tomáš Rampula, hlavní analytik Swiss Life Select. „56,5 % Čechů očekává, že budou ve stáří potřebovat částku 12-20 tisíc, opět s přihlédnutím k dnešním cenám. Většina občanů tedy už dnes předpokládá, že se bez vlastních úspor neobejde. Nicméně jejich očekávání relativně nízké potřeby 12 -20 tisíc měsíčně naznačuje, že zatím nemají ambice prožívat důchod aktivně a dostatečně finančně zabezpečeni. Lze však očekávat, že tato ambice spokojené penze bude i v naší zemi čím dál větší. A státní rozpočet rozhodně nebude garantem příjemného podzimu života, státní penze bude stačit pouze na pokrytí základních životních potřeb. Tedy snad.''

'“Průměrná valorizace důchodů v posledních 15 letech dosáhla hodnoty 5,08 %, průměrná inflace za stejné období byla ve výši 3,16 %. Kupní síla českých důchodců tak v tomto období pozvolna rostla.;„V praxi je ale nutné počítat s tím, že výplaty důchodů budou pro státní kasu stále větším břemenem. Už nyní jde na výplatu dávek důchodového pojištění okolo 385 miliard Kč ročně, tedy asi třetina státního rozpočtu,“ dodává Jan Macek, analytik Swiss Life Select.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti SWISS LIFE SELECT, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 531 respondentů z celé České republiky, využity byly také údaje Českého statistického úřadu a vlastní analýzy.

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články