Komu se vyplatí důchodová reforma?

1. 6. 2011 – 0:01 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Komu se vyplatí důchodová reforma?
Ministerstvo plánuje, že každá důchodová společnost bude nabízet čtyři typy důchodových fondů, Foto:harmonyhh.com | zdroj: NašePeníze.cz

Navrhovaná důchodová reforma se vyplatí hlavně bohatým a mladým, kteří si budou moci spořit na důchod více než čtyřicet let. Většina lidí s podprůměrnými příjmy tak nejspíš zůstane na krku státu.

Pokud je vám 40 a vyděláváte méně, než je průměrná mzda, tak na vábení připravované důchodové reformy raději zapomeňte. Od roku 2013 byste si podle záměru vlády mohli dobrovolně vybrat, že si část z důchodového pojištění, tedy tři procenta ze mzdy, budete až do odchodu do důchodu povinně posílat do soukromých penzijních fondů. Fondy tyto peníze spolu s povinným příspěvkem dvou procent ze mzdy zhodnotí na finančních trzích. Jenže efekt této volby v podobě budoucího vyššího důchodu bude malý.

Člověk narozený v roce 1970 se mzdou 15 tisíc korun by si podle výpočtů Profitu ve srovnání s čistě státním důchodem polepšil o zhruba 170 korun měsíčně měřeno v dnešní kupní síle peněz. Pokud by mu mzda rostla každý rok o tři procenta a s tím i příspěvky do penzijního fondu, bylo by důchodové přilepšení zhruba 540 korun za měsíc. To vše v případě, že fond mu v průměru reálně, po odečtení inflace, vydělá dvě procenta za rok a rentu z naspořených peněz bude pobírat 20 let.

Břímě mladých: Mladí muži zaplatí důchod třikrát!

 

Důchodová reforma je nutná! Vše co chcete vědět a ještě něco navíc

Důchodová reforma je nutná! Vše co chcete vědět a ještě něco navíc

 

Výhoda pro mladé a dobře vydělávající

Výhodnost vstupu do soukromého spoření v připravovaném takzvaném druhém pilíři roste s výší mzdy a délkou budoucí pracovní kariéry. O vyvedení části důchodového pojištění do fondů by mohli uvažovat i dnešní třicátníci, kteří vydělávají 30 tisíc korun a více. U mzdy 30 tisíc korun by při stále stejné výši příspěvku do fondu důchod oproti čistě státní penzi narostl o zhruba 1 400 korun za měsíc. Při tříprocentním růstu mzdy, a tedy i příspěvků, se měsíční přilepšení bude pohybovat kolem tří tisíc korun. U dnešních dvacátníků se o výhodnosti dá hovořit i při průměrné mzdě, tedy 23 tisíc korun měsíčně. Navýšení důchodů by bylo podobné jako u třicátníka s třicetitisícovým platem.

Kalkulčaka pro Starobní důchod , Penzijní připojištění

Může se vám hodit Kalkulačka: Starobní důchod , Penzijní připojištění

Výnosy v penzijním fondu jim vykompenzují i snížení státního důchodu, které se bude týkat všech, kdo se druhého pilíře budou účastnit. Těm se důchod bude podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí počítat tak, že za každý rok účasti ve druhém pilíři se jim procentní výměra státního důchodu zvýší jen o 1,2 procentního bodu. Lidé, kteří zůstanou ve státním průběžném systému, si za každý rok důchodového pojištění navýší procentní výměru důchodu o 1,5 procentního bodu. Dnešní dvacátníci by tak při 47 letech spoření do fondů přišli zhruba o 16 procent státního důchodu. U třicátníků by tento propad ve státní penzi činil zhruba 12 procent.

K podobným závěrům dospěla i analýza, kterou zpracovali experti ČSOB. Podle ní se vstup do soukromých penzijních fondů jednoznačně vyplatí třetině nejbohatších Čechů. Pro lidi s podprůměrnými příjmy bude finančně výhodnější zůstat ve státním průběžném systému a dvě procenta ze mzdy si dlouhodobě spořit do jiných investičních produktů, ať už do penzijních fondů či do podílových fondů.

TIP: Důchodová reforma se vyplatí jen třetině Čechů, co ostatní?

Kolik vás to bude stát

Všechny tyto propočty ovšem může ještě změnit ministerstvo financí. Na něm je, aby stanovilo, jak velké poplatky budou klienti penzijních fondů platit za to, že jim fondy budou svěřené peníze spravovat. Jasno má být do poloviny letošního roku. Poplatky přitom sníží čistý výnos, a tedy i výslednou penzi, které budou penzijní fondy klientům přinášet. Z materiálu, který letos v zimě konzultovalo ministerstvo financí s odbornou veřejností, vyplývá, že poplatky, které budou muset klienti platit novým důchodovým fondům, by mohly spolknout za celou dobu spoření až třetinu ze zaplacených příspěvků.

Ministerstvo plánuje, že každá důchodová společnost bude nabízet čtyři typy důchodových fondů. Nejkonzervativnější bude fond státních dluhopisů České republiky. Dál bude na výběr z konzervativního fondu, který bude investovat i do dluhopisů zemí EU, z vyváženého fondu, který bude moci držet až 40 procent akcií, a z dynamického fondu, který by mohl mít v portfoliu až 80 procent akcií. Vzhledem k různé náročnosti správy těchto typů fondů hodlá ministerstvo stanovit pro každý z nich samostatný maximální přípustný poplatek. Nejlevnější bude fond státních dluhopisů, nejdražší naopak dynamický fond.

Ke konzultaci předložilo čtyři varianty poplatků. Fondy by si mohly strhávat každý rok jen určité procento z hodnoty uložených úspor nebo si vezmou méně z úspor, ale každý měsíc si strhnou i poplatek z pravidelné měsíční úložky. Ve třetí a čtvrté variantě jde o kombinaci poplatku z hodnoty úspor a podílu na výnosu, který klientovi fond vydělá. Pro klienty by byla nejvýhodnější varianta s poplatkem z hodnoty úspor kombinovaná s poplatkem z ukládané částky.

-Jan Stuchlík | Více najdete na Profit.cz

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,410
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články