Komunisté chtějí bojovat za platy zdravotníků

7. 9. 2010 – 13:01 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Komunisté chtějí bojovat za platy zdravotníků
Kde by chybějící finance komunisté vzali však neupřesnili, Foto: Soňa Marková (vlevo) KSČM | zdroj: NašePeníze.cz

Platy zdravotníků by se neměly snižovat a jejich platové tabulky je třeba zachovat, apeluje v úterý komunistická poslankyně Soňa Marková. Slova ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), že si zdravotníci ve finále polepší, považuje KSČM za absurdní.

"Neuvážená řešení, která předvádí vládní koalice, přinesou pouze nespokojenost a nestabilitu, a mohou tak negativně ovlivnit dostupnost a kvalitu zdravotní péče v České republice. Zároveň vytváří tlak na neustálé navyšování přímých plateb od pacientů," upozorňuje Marková a poukazuje na to, že tyto skutečnosti se pak neblaze odrážejí na zdraví a životech všech pacientů.

Komunisté připomínají předvolební sliby vládních stran, zvláště nárůst platů sester a lékařů. "Nyní již strany vládní koalice pevně uchopily moc do svých rukou a staré sliby postupně a programově zapomínají," kritizuje Konečná.

 

Psali jsme: Platy ve zdravotnictví přes hrozby demonstrací klesnou. Kolik si sestry vydělají?

 

Výmluvy koalice, že se rozpočet zdravotnictví propadl o deset miliard korun, jsou podle KSČM neakceptovatelné. Tento argument nemá váhu s ohledem na to, že zdravotnictví spotřebuje ročně 230 miliard korun, uzavírá Konečná.

Komunistický krajský zastupitel Středočeského kraje Zdeněk Milata dále kritizuje koalici za to, že se snaží enormně šetřit také na profesionálních i dobrovolných hasičských jednotkách. Profesionální hasiči dostanou na provoz a investice v příštím roce o 883 milionů méně. "Hasiči by měli 220 milionů ušetřit tím, že nebudou nakupovat novou techniku a o 343 milionů ořežou provozní náklady," vysvětluje zastupitel.

Dobrovolní hasiči dostanou na obnovu jejich vozového parku o 110 milionů méně, 70 milionů by měli ušetřit na tom, že nepostaví nové a nezrekonstruují už stojící hasičské stanice.

"Tento postup má přímý vliv na požární ochranu občanů a do jisté míry je i v rozporu se zákony o požární ochraně," konstatuje Milata. "Prohlášení ministra ve smyslu, že si hasiči poradí, je nekompetentní a hasičům nepomůže, drtivá většina zásahů se bez techniky neobejde a nechceme přece ohrožovat zdraví a životy lidí,“ zdůrazňuje.

Kde by chybějící finance komunisté vzali však neupřesnila. Finanční prostředky budou chybět totiž ve všech rezortech. Největší výdaje státu jsou na sociální politiku, tedy důchody, na nezaměstnané a sociální dávky. Právě tyto výdaje prudce stoupají.


-Pavlína Heřmánková, Mediafax/NašePeníze.cz

Kam dál?

- Heger: Platy lékařů mají být vázané na hospodaření zdravotnických zařízení

- Platy lékařů ve státních zařízeních jsou vyšší, než v soukromé sféře

- Platy ve zdravotnictví jsou nízké, odbory protestují oprávněně, tvrdí ministerstvo

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,640 24,760
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články