Kontrolní úřad: Ministerstva "vyhazují peníze okny"

30. 7. 2012 – 10:13 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Kontrolní úřad: Ministerstva "vyhazují peníze okny"
Přesto podle NKÚ je vidět v utrácení jednotlivých rezortů příznivý posun., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Hodinky a jazykové kurzy za desetitisíce korun i právní služby za miliony zarazily kontrolory Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), když prověřovali, jak se ministerstvům daří šetřit.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil zakázky za celkem 95,7 milionu korun, které ministerstva kultury, zdravotnictví a spravedlnosti využila v letech 2010 a 2011, mimo jiné na nákupy materiálů, věcných darů nebo právních a dalších služeb.

"Kontroloři tak například prověřovali investice těchto rezortů do jazykového vzdělávání svých zaměstnanců. Třeba ministerstvo zdravotnictví v roce 2010 investovalo přes jeden milion korun do individuální výuky pro 20 osob, o rok později pak stejnou sumu jen pro 18 lidí. Šlo přitom o dvě třetiny všech peněz určených na výuku jazyků," uvedla Málková.

Pochybnosti podle NKÚ budily i investice do některých právních služeb. Rezort spravedlnosti například zaplatil za poradenství pro projekt výstavby věznice s ostrahou v Rapoticích téměř 25,5 milionu korun. Projekt byl přitom v roce 2011 vládou ukončen, aniž by bylo kopnuto do země.

"Co se týká nákupu materiálů, NKÚ například prověřoval, kolik jednotlivá ministerstva utratí za údržbu vozového parku či kolik nakoupí kancelářských potřeb nebo papíru. Rekordmanem mezi kontrolovanými úřady je v tomto směru ministerstvo spravedlnosti, které v roce 2010 nakoupilo 25 balíků papíru na jednoho zaměstnance. Jeden obsahuje 500 listů," popsala Málková.

Ministerstva utrácela i za občerstvení nebo věcné dary. Například rezort spravedlnosti v letech 2009 a 2010 nakoupil 34 kusů luxusních hodinek za celkem 393 tisíc korun. Do konce kontroly jich dvacet rozdal, ministerstvo přitom nebylo vždy schopno jednoznačně doložit, kdo je dostal.

Přesto podle NKÚ je vidět v utrácení jednotlivých rezortů příznivý posun. "Faktem je, že i přes některé alarmující okolnosti se ve většině kontrolovaných oblastí projevily úsporné snahy ministerstev a náklady na služby či materiál meziročně většinou klesaly. A například ceny úklidu a mytí oken si ministerstva dokázala vyjednat výhodnější, než je průměrná cena těchto služeb zveřejněná ČSÚ," dodala Málková.

-Miroslav Kyncl | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články