Ladislav Mika: Národní park není továrna na dřevo

13. 5. 2009 – 9:56 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ladislav Mika: Národní park není továrna na dřevo
Foto: Lesy ČR | zdroj: NašePeníze.cz

Národní park není továrna na dřevo - Reakce ministra životního prostředí Ladislava Mika na opakující se kritiku managementu horských smrčin na Šumavě z úst expremiéra Zemana a některých senátorů.


\"Lesy v národním parku nejsou hospodářské lesy. Jejich účelem není produkce dřeva a ta také není důvodem, proč Česká republika na Šumavě vyhlásila národní park. Rád panu Zemanovi a dalším osobně ukážu, jak úspěšně přirozená obnova v horských smrčinách probíhá. Z letadla ani vrtulníku to pochopitelně vidět není. O Šumavě budu samozřejmě hovořit s premiérem i ministry, hejtmany Jihočeského a Plzeňského kraje i obcemi. Věřím v oboustranně racionální a věcnými argumenty podložený dialog,\" reagoval na kritiku expremiéra Miloše Zemana a některých senátorů ministr životního prostředí Ladislav Miko.

\"Není možné posuzovat hodnotu horských smrčin cenou dřeva. První zóna národního parku je oblastí, která slouží laikům i vědcům k poznání toho, jak sama příroda pracuje. Volá-li Miloš Zeman po tom, abychom ke všem šumavským lesům přistupovali jako k lesům hospodářským, měl by ale také dodat, že by tím Česká republika přišla o svůj největší národní park. Hospodářský les národním parkem být opravdu nemusí,\" říká ministr Miko.

\"Vím, že Správa NP Šumava zasahuje proti kůrovci diferencovaně, ale aktivně a situaci má pod kontrolou. Sledování horských smrčin na Šumavě přesvědčivě ukazuje, že bez lidských zásahů zde přirozená obnova velmi úspěšně probíhá,\" říká ministr životního prostředí Ladislav Miko.

\"Pokud chceme mít na Šumavě skutečný národní park, musíme dát jeho přírodě šanci. Šumavská příroda potřebuje ochranu. Pokud je jí ale potřeba před něčím zachraňovat, tak to jsou především časté změny způsobu managementu a politická, odborně nepodložená, rozhodnutí,\" uzavírá Ladislav Miko.

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,620 24,740
USD 23,270 23,450
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články