Leasing v Česku asi skončí, zůstanou jen úvěry

6. 1. 2011 – 11:50 | Leasing | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Leasing v Česku asi skončí, zůstanou jen úvěry
Velké firmy finanční leasing pro fyzické osoby od Nového roku jednoduše zrušili, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Auto už bude možné koupit jen na půjčku. Velké úvěrové firmy upouštějí kvůli mezeře v zákoně od nabídky kdysi oblíbeného leasingu pro fyzické osoby, píší ve čtvrtečním vydání Lidové noviny.

Zájemce o nové auto, který nemá potřebnou hotovost, si bude muset říct o spotřebitelský úvěr nebo si založit firmu. Druhá, třetí a čtvrtá největší úvěrová firma na trhu totiž přestaly od ledna tento produkt nabízet. Bojí se, že si z nich zákazníci udělají půjčovnu aut. Může za to díra v novelizovaném zákoně o spotřebitelském úvěru. Ten od ledna umožňuje lidem do čtrnácti dnů vypovědět například smlouvu o půjčce se splátkovou firmou nebo s bankou, pokud se jim bude zdát nevýhodná nebo na její splácení nebudou mít. Nevztahuje se jen na běžné úvěry, ale právě i na finanční leasingy pro lidi, uvádí Lidové noviny.

A v tom je kámen úrazu: v případě leasingu na rozdíl od běžných úvěrů auto zůstává v majetku poskytovatele. "Zákon bohužel už neupravuje, jak si jednotlivé strany vrátí svá plnění ze smlouvy, neboť nový osobní automobil již pouhou registrací, případně čtrnáctidenním užíváním, ztrácí až 25 procent své původní hodnoty," citují Lidové noviny Jiřího Matulu, předsedu České leasingové a finanční asociace. Podle něj lze proto očekávat, že toto nové ustanovení vyvolá od ledna řadu sporů

Jenže velcí poskytovatelé úvěrů tyto spory raději předběhli, ovšem po svém: produkt finanční leasing pro fyzické osoby od Nového roku jednoduše zrušili. "Čekáme, že lidé této možnosti budou chtít zneužívat a udělat si z leasingové společnosti jakousi půjčovnu na zkoušku," řekla už dříve Lidovým novinám projektová manažerka ČSOB Leasing Marta Slažanská. Společnost proto od 1. ledna finanční leasing pro fyzické osoby neposkytuje. Podobně se zachovala UniCredit Leasing i firmy Credium či Essox. Jednička v objemu poskytnutých leasingů ŠkoFIN zatím tomuto pokušení odolává, píší Lidové noviny.

-Zdenek Michora,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,130 25,210
USD 23,100 23,200
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články