Letecké společnosti zavádějí další poplatky za zavazadlo. Kde si připlaíte?

18. 1. 2018 – 18:14 | Naše peníze | red | Diskuze:

Letecké společnosti zavádějí další poplatky za zavazadlo. Kde si připlaíte?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Velké nízkonákladové aerolinky Ryanair od pondělka spustily nová pravidla pro palubní zavazadla. A změny se řadě cestujících nezamlouvají. Zmapovali jsme, jak je to se zavazadly i u dalších hlavních nízkonákladových leteckých společností.

Od pondělí 15. ledna si mohou do kabiny vzít dvě palubní zavazadla jen ti pasažéři, kteří si zvlášť připlatí za přednostní nástup - poplatek je pět euro, tedy přibližně 130 korun.

Za tyto peníze si cestující mohou s sebou vzít nejen malou příruční tašku, která se musí bez obtíží vejít pod sedadlo, ale také obligátní kufřík s kolečky, jehož rozměry ovšem nesmějí přesáhnout 55 na 40 na 20 centimetrů a váhu deset kilo," uvedl dopravce na svém webu.

Pokud si nechcete připlatit, při průchodu přes odletovou bránu vám personál malý kufr na kolečkách sebere a uloží ho do zavazadlového prostoru k dalším zavazadlům. To sice nestojí nic, ale v cíli vašeho letu pak na příruční zavazadlo budete muset déle čekat. A modlit se, aby nebylo poškozené.

Zákazníci Wizz Airu ušetří! Letecká společnost zrušila poplatek

Britský Daily Mirror ovšem zároveň upozorňuje, že společnost se snaží rozzlobené zákazníky uklidnit tím, že zvýšila váhový limit odbavovaných zavazadel o pět kilo na 20 kilo a zároveň snížila poplatek za kufry na přibližně 650 korun.

Pokud ovšem váhový nebo rozměrový limit "přešvihnete", tak se notně prohnete - nízkonákladové aerolinky si totiž za nadlimitní zavazadla unisono účtují opravdu mastné přirážky. Příliš velké zavazadlo vás tak klidně může stát až několik tisíc navíc.

K podobnému kroku jako Ryanair přistoupil nedávno i Wizz Air, i když jeho pravidla fungují obráceně - tyto aerolinky vám nechají v kabině již zmíněný malý kolečkový kufřík, naopak si musíte ale připlatit za kabelku, foťák nebo třeba notebook.

Pokud se chystáte cestovat s nízkonákladovou společností, všechny důležité údaje o hmotnosti, rozměrech a ceně za palubní i odbavovaná zavazadla najdete v tabulce. Kromě zmíněného Ryanairu a Wizz Airu jsme prošli i stránky EasyJetu a Smart Wings.

Zavazadla na letišti

Zdroje:
MED, Stránky leteckých společností

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.7.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,820
USD 23,690 23,870
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články