18. 1. 2018 18:14 - Naše peníze
Velké nízkonákladové aerolinky Ryanair od pondělka spustily nová pravidla pro palubní zavazadla. A změny se řadě cestujících nezamlouvají. Zmapovali jsme, jak je to se zavazadly i u dalších hlavních nízkonákladových leteckých společností.
Ilustrační foto,zdroj: freeimages.com
Od pondělí 15. ledna si mohou do kabiny vzít dvě palubní zavazadla jen ti pasažéři, kteří si zvlášť připlatí za přednostní nástup - poplatek je pět euro, tedy přibližně 130 korun.
Za tyto peníze si cestující mohou s sebou vzít nejen malou příruční tašku, která se musí bez obtíží vejít pod sedadlo, ale také obligátní kufřík s kolečky, jehož rozměry ovšem nesmějí přesáhnout 55 na 40 na 20 centimetrů a váhu deset kilo," uvedl dopravce na svém webu.
Pokud si nechcete připlatit, při průchodu přes odletovou bránu vám personál malý kufr na kolečkách sebere a uloží ho do zavazadlového prostoru k dalším zavazadlům. To sice nestojí nic, ale v cíli vašeho letu pak na příruční zavazadlo budete muset déle čekat. A modlit se, aby nebylo poškozené.
Britský Daily Mirror ovšem zároveň upozorňuje, že společnost se snaží rozzlobené zákazníky uklidnit tím, že zvýšila váhový limit odbavovaných zavazadel o pět kilo na 20 kilo a zároveň snížila poplatek za kufry na přibližně 650 korun.
Pokud ovšem váhový nebo rozměrový limit "přešvihnete", tak se notně prohnete - nízkonákladové aerolinky si totiž za nadlimitní zavazadla unisono účtují opravdu mastné přirážky. Příliš velké zavazadlo vás tak klidně může stát až několik tisíc navíc.
K podobnému kroku jako Ryanair přistoupil nedávno i Wizz Air, i když jeho pravidla fungují obráceně - tyto aerolinky vám nechají v kabině již zmíněný malý kolečkový kufřík, naopak si musíte ale připlatit za kabelku, foťák nebo třeba notebook.
Pokud se chystáte cestovat s nízkonákladovou společností, všechny důležité údaje o hmotnosti, rozměrech a ceně za palubní i odbavovaná zavazadla najdete v tabulce. Kromě zmíněného Ryanairu a Wizz Airu jsme prošli i stránky EasyJetu a Smart Wings.
Důchodová reforma je nezbytná. Na tom se shodnou všichni, kteří se alespoň trochu vyznají v demografii. Ovšem zatímco se penzijní systém řítí do záhuby, politici vymýšlí způsoby, jak mu podřezat žíly o něco dříve. více
Méně práce za stejný plat, to je návrh sociální demokracie. "Sociální demokracie navrhuje zkrátit pracovní dobu o půl hodiny denně, protože přeci jenom patříme mezi země, kde pracujeme nejdéle. Například v Německu pracují dokonce o devět let kratší dobu, než napracují Češi," řekla Zuzana Jentschke Stöcklová, náměstkyně ministryně práce ČSSD. více
14. 2. 2019 09:57 - Bydlení - 0
Ceny nových bytů se pomalu zastavují, ale stále jsou celkem vysoko. V některých regionech ceny bytů a domů stále rostou. Každopádně pokles cen nemovitostí zatím odborníci neočekávají. Jenže nerostou jen ceny nových či secondhandových bytů, ale i náklady na bydlení. více
14. 2. 2019 09:40 - Spotřebitelé - 0
Šmejdů, kteří vydělávají na důvěřivosti tuzemských uživatelů internetu, neustále přibývá. Provozovatelé podvodných online seznamek cílí na všechny věkové kategorie, a proto je nutné mít se před nimi na pozoru. Obzvláště pak v období roku, kdy je marketingový tlak na seznámení nejvyšší a odevšad se na nás valí dárky ve tvaru srdcí i agresivní internetová inzerce. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)