Letištní poplatky se v Řecku nezruší, ale jen sníží, dovolená se zlevní méně

13. 5. 2010 – 17:03 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Letištní poplatky se v Řecku nezruší, ale jen sníží, dovolená se zlevní méně
Přesnou výši částky, o níž se poplatky sníží, odmítli pracovníci řecké ambasády specifikovat | zdroj: NašePeníze.cz

Původně ohlášené zrušení poplatků na většině řeckých letišť se nekoná, místo toho řecká strana zajistí jejich snížení.

Plyne to z prohlášení, které ve čtvrtek poskytlo řecké velvyslanectví v Praze.

 

Původní zpráva: Dovolená v Řecku zlevní, vláda zrušila letištní taxy

 

"Řecká vláda, bez ohledu na současné vážné ekonomické potíže země, rozhodla, že pro letošní turistickou sezonu sníží letištní taxy pro všechny turistické destinace," uvádí dokument označující tyto informace za "upřesnění". Prohlášení výslovně z působnosti opatření vyjímá letiště v Athénách a Soluni.

Podle řeckých diplomatů bude toto opatření potvrzeno a podepsáno v nejbližších dnech. Mělo by ale platit zpětně od 1. dubna 2010 až do října letošního roku, tedy po celou turistickou sezonu.

Přesnou výši částky, o níž se poplatky sníží, odmítli pracovníci řecké ambasády specifikovat. Případné vracení poplatků ve výši mezi 150 až 300 korunami, o němž ve středu mluvil ředitel odboru vnějších vztahů Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež, však nyní není reálné.

"České cestovní kanceláře nejprve vyčkají oficiálního potvrzení informace o zrušení letištních tax a až poté se rozhodnou o dalším postupu, který nelze nyní předjímat," uvádí stanovisko Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). "Očekáváme také upřesnění, o jaké taxy se bude přesně jednat, zda o letištní taxu (airport tax), či přistávací poplatek (landing fee), aby nedošlo k nedorozumění, jelikož tyto poplatky se liší nejen svoji výší, ale také letiště od letiště," stojí v prohlášení.

Řecko navštívilo loni téměř čtyři sta tisíc českých turistů, pro tuzemce jde o čtvrtou nejpopulárnější dovolenkovou destinaci. Podle údajů cestovních kanceláří si zájezd do Řecka již koupilo či zálohy zaplatilo více než 100 tisíc Čechů.

Snižování letištních poplatků je motivováno snahou řecké vlády podpořit turistický ruch v zemi. Pověst Řecka jako bezpečné země pro dovolenou totiž poškodily nedávné protesty proti úsporným opatřením, při nichž v Aténách zahynuly tři osoby.

-Mediafax

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,250 25,370
USD 23,660 23,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články