Letní pneumatiky zdražily v průměru o 10 procent

20. 3. 2012 – 12:51 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Letní pneumatiky zdražily v průměru o 10 procent
Z analýzy e-shopu vyplývá, že k největšímu zdražování mezi nejprodávanějšími značkami přistoupil výrobce Kleber, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Výrobci letních pneumatik pro letošní sezonu zdražili své zboží, doporučená cena letních pneu pro osobní automobily v průměru meziročně vzrostla o 10 procent. Vyplývá to z analýzy specializovaného internetového obchodu.

Důvodem zdražení je zvyšování vstupních nákladů na výrobu pneumatik, především nárůst ceny ropy, kaučuku a dalších surovin. Podrobná analýza e-shopu ukázala, že se zdražování nejvíce dotkne dodávkových pneumatik. Doporučená cena pneu pro dodávky letos meziročně vzrostla v průměru o 12 procent, v případě osobních pneu jde o desetiprocentní nárůst. Majitelé vozů SUV a 4x4 si při nákupu letního obutí připlatí průměrně sedm procent.

"K navyšování cen pneumatik došlo už loni v zimní sezoně, zdražování bylo na podobné úrovni, jako je tomu u letních pneumatik pro sezonu 2012. Samozřejmě se míra zdražení doporučené ceny liší podle značky, typu a rozměru pneumatiky," nastínil Vojtěch Schwangmaier, ředitel e-shopu.

Z analýzy e-shopu vyplývá, že k největšímu zdražování mezi nejprodávanějšími značkami přistoupil výrobce Kleber. Ten meziročně zdražil své produkty v průměru o 18 procent. Naopak GoodYear navýšil své doporučené ceny pouze o jedno procento. Například u letních pneumatik pro vozy Škoda Octavia s rozměrem 195/65 R15 se průměrná doporučená cena zvýšila meziročně o čtyři procenta na 2148 Kč. Tento rozměr pneumatiky nejvíce zdražil podle e-shopu výrobce Matador, a to o 19 procent.

"Ceníky pro letní sezónu 2012 ukázaly, že v průměru žádný z výrobců nepřikročil ke zlevňování. V některých výjimečných případech výrobci ponechali ceny z loňského roku, u rozměru 195/65 R15 například pro Škoda Octavia to byl třeba výrobce GoodYear," uvedl Schwangmaier. "Při porovnání cen pneumatik podle kategorií lze největší zdražení pozorovat u střední třídy. Zvýšení cen se pohybuje na úrovni 18 procent," doplnil ředitel.

-Libor Popela | MED | NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 6.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,450 22,630
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články