Letošní úroda medu bude nejhorší od roku 1987

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Po loňském roce, kdy na včelaře dolehlo extrémní sucho, zažívají letos čeští včelaři doslova ránu za ránou. Letošní úroda medu bude nejhorší od roku 1987, kdy včelaři také po velmi dlouhé a studené zimě neměli téměř žádný med. Kvůli jeho nízkému množství se dá očekávat nárůst cen medu až o 15 procent.

Počasí si letos s včelaři zahrálo krutou hru. Začalo to extrémně dlouhou zimou, kdy včely spotřebovaly veškeré glycidové zásoby v úlech a došlo k velkým úhynům. Čeští včelaři zaznamenali 20 až 50 procent úhynů včelstev. Foto:SXC

Počasí si letos s včelaři zahrálo krutou hru. Začalo to extrémně dlouhou zimou, kdy včely spotřebovaly veškeré glycidové zásoby v úlech a došlo k velkým úhynům. Čeští včelaři zaznamenali 20 až 50 procent úhynů včelstev. Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Počasí si letos s včelaři zahrálo krutou hru. Začalo to extrémně dlouhou zimou, kdy včely spotřebovaly veškeré glycidové zásoby v úlech a došlo k velkým úhynům. Čeští včelaři zaznamenali 20 až 50 procent úhynů včelstev.

V některých úlech místo oplozených matek zůstaly pouze neoplozené, které snášely vajíčka, z nichž se následně líhli pouze trubci. To vedlo k postupnému vymření celého úlu. Zbylá včelstva, která přezimovala, byla slabá a jejich rozvoj byl velmi pozvolný.

Včelaři ještě nemají vyhráno

Nástup jara byl v letošním roce velmi rychlý. Naráz rozkvetlo mnoho druhů stromů a rostlin, ale chyběla jedna generace včel a včely nestihly z květů nektar posbírat. Květen byl velmi chladný a deštivý. Včely ve vytrvalých deštích nemohou vylétnout.

Z prvních medonosných rostlin, tedy z řepky a akátu nebylo skoro nic. Určitou nadějí pro včelaře je lípa, která teprve začíná kvést. A aby toho nebylo málo, kvůli červnovým povodním mnoho včelařů přišlo o poslední zbývající včelstva.

Ani včelaři, kteří svá včelstva před povodní zachránili, nemají vyhráno. Mnoho krajů jde do boje s komáry pomocí insekticidů a po dobu provádění postřiků musí včelaři svá včelstva uzavřít v úlech. I toto bude mít za následek letošní propad produkce medu.

-Renata Rákosová | Více na PražskýPatriot.cz