Levice v senátu zvyšování věku zamítla, kdy máme jít tedy do důchodu?

8. 6. 2011 – 20:49 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Levice v senátu zvyšování věku zamítla, kdy máme jít tedy do důchodu?
Odborníci potvrzují, že lidé žijí mnohem déle a aktivněji do pozdějšího věku, než tomu bylo dříve, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Takzvanou malou důchodovou reformu, která má garantovat vyšší důchod lidem s větší mzdou a prodloužení odchodu do penze, vrátili ve středu senátoři zpátky do sněmovny. Vládou navrhované změny penzijního systému odmítla senátní většina ČSSD, která zároveň odhlasovala vlastní upravenou verzi reformy.

Přes čtyři hodiny trvající debatu senátorů ukončilo až hlasování o vrácení návrhu, který přišel do horní parlamentní komory hájit ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), zpátky do sněmovny. Vládní podobu takzvané malé důchodové reformy smetla ze stolu opoziční ČSSD, která drží v Senátu většinu.

TIP:

- V jakém věku se chodí do důchodu v Evropských zemích?

- Odchod do důchodu bude v sedmdesáti letech - v celé EU

Byli to právě zákonodárci sociální demokracie, kteří strávili při projednávání důchodové reformy u řečnického pultíku nejvíce času. Například místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) kritizoval vládní koalicí navrhované prodlužování odchodu do důchodu. "Je přece otázka, v jakém věku je vůbec člověk ještě schopen pracovat," konstatoval.

Také podle senátora ČSSD Petra Gawlase si lze jen velmi těžko představit, jak bude horník v dolech nebo dělník v hutích pracovat do svých 75 let. Gawlas řekl, že má vlastní 20letou zkušenost ze stejného pracovního prostředí a pamatuje si, že lidé pracující v takových profesích odcházeli do důchodu v 55 letech, ale vypadali o dvacet let starší.

Přitom v tomto týdnu doporučila Evropská komise aby se věk odchodu do důchodu zvyšoval více, než se plánovalo. To by se však mělo opírat i o opatření na posílení zaměstnanosti starších pracovníků.

Odborníci potvrzují, že lidé žijí mnohem déle a aktivněji do pozdějšího věku, než tomu bylo dříve. To potvrzuje i fakt, že mnoho penzistů po odchodu do důchodu stále častěji pracuje a to nejen kvůli přivýdělku.

<%Anketa58%>

S poměrně revoluční změnou pak přišel senátor ODS Jaroslav Kubera. Ten navrhl, aby lidé odcházeli do důchodu podle vlastního přání. "Nevím, proč lidem nedat tu možnost. Například už dnes by mohl jít do důchodu takový pan Hušák nebo pan Fejk," řekl v žertu Kubera.

Malá důchodová reforma prosazovaná vládní koalicí garantuje, že lidé, kteří mají vyšší mzdy, budou mít také vyšší důchody. Současně předloha počítá s postupným zvyšováním věku odchodu do penze bez jakéhokoliv omezení.

Sněmovna se tak k malé penzijní reformě musí znovu vrátit. Stejně jako ke schváleným pozměňovacím návrhům sociálních demokratů. Ti chtějí zvýšit základní výměry důchodů, které mají podle Škromacha zabránit tomu, aby zhruba 70 procentům lidí klesla výměra penzí.

Změny chce ČSSD i v oblasti zastropování důchodů. Zatímco vládní plán počítá s tím, že se lidem s vysokými příjmy bude od roku 2015 vypočítávat penze jen do čtyřnásobku průměrné mzdy, opoziční sociální demokracie navrhuje výpočet důchodů až do pětinásobku průměrné mzdy.

V případě, že koalice využije svou převahu hlasů ve sněmovně a schválí návrh ve stávajícím znění, bude to v praxi znamenat, že lidem z nejnižší příjmové skupiny jejich důchody neklesnou, naopak stoupnou lidem s nejvyššími příjmy.

 

Břímě mladých: Mladí muži zaplatí důchod třikrát!

 

Důchodová reforma je nutná! Vše co chcete vědět a ještě něco navíc

Důchodová reforma je nutná! Vše co chcete vědět a ještě něco navíc

 

Bude důchodová reforma fungovat?

 

Důchodová reforma se vyplatí jen třetině Čechů, co ostatní?

 

Důchodová kalkulačka: Jaká bude skutečná výše vašeho důchodu?

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,260 24,340
USD 22,280 22,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články