Lidé, kteří bojovali proti totalitní diktatuře, mohou žádat o 100 tisíc

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Minuý týden začal platit zákon o protikomunistickém odboji. Lidé, kteří se před rokem 1989 podíleli na odporu vůči totalitní diktatuře, budou moci žádat o oficiální uznání statusu odbojáře a jednorázové finanční odškodnění.

Podle normy dostanou účastníci odboje peněžité ocenění 100 tisíc korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku, Foto:SXC

Podle normy dostanou účastníci odboje peněžité ocenění 100 tisíc korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku, Foto:SXC,zdroj: NašePeníze.cz

Zákon vstupuje v platnost symbolicky v den, kdy si Česká republika připomíná 22. výročí sametové revoluce, v jejímž důsledku padl komunistický režim. Podle normy dostanou účastníci odboje peněžité ocenění 100 tisíc korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři důchod nižší než průměrný, bude jim na průměrný dorovnán.

Komu bude žádost o uznání statusu bojovníka proti komunismu zamítnuta, může se obrátit na takzvanou etickou komisi, která jeho žádost znovu posoudí.

Žádosti mohou podávat na ministerstvo obrany na stránce www.veterani.army.cz nebo telefonickou linku 973 217 224.

Tagy: peníze revoluce odměna 1989 odbojáří