Lidé mají rekordní zájem o předčasný starobní důchod, bojí se změny výpočtu

20. 9. 2011 – 20:33 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Lidé mají rekordní zájem o předčasný starobní důchod, bojí se změny výpočtu
Už od října se zvýší důchody zhruba pětině lidí s platem přes 36 tisíc korun hrubého měsíčně, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

V letošním roce se více než ztrojnásobil počet žádostí o předčasný starobní důchod. Od ledna do srpna si o něj zažádalo 66 458, zatímco za stejné období roku 2010 vyplnilo žádost 19 887 lidí, vyplývá ze statistik České správy sociálního zabezpečení.

Meziročně tak počet žádostí o předčasný starobní důchod podle ČSSZ vzrostl o 46 571. Jedním z důvodů může být to, že si chtěli lidé podat žádost ještě před tím, než začnou platit změny výpočtu výše důchodu. Lidé s nižším výdělkem, jimž se bude důchod přiznávat od konce září, si totiž pohorší až o stovky korun.

TIP: Spočítejte si svůj starobní důchod

Celkový nárůst žádostí o předčasný starobní důchod je patrný od začátku roku. Zatím každý z letošních měsíců překonal co do počtu žádostí stejný měsíc v loňském roce. Naprosto enormní počty žádostí však ČSSZ registrovala v květnu a červnu. O předčasný důchod projevilo v květnu zájem 13 399 lidí, šestkrát více ve srovnání s květnem 2010, v červnu pak 15 489 lidí, tedy sedmkrát více než před rokem.

Může vás zajímat: Podle reformy si vyberete, jak dlouho chcete pobírat důchod

Počet žádostí o předčasný důchod v červenci a srpnu mírně poklesl, přesto je červencových 9051 a srpnových 8215 žádostí 4,5násobek, respektive 3,5násobek oproti stejnému období loňského roku.

Už od října se zvýší důchody zhruba pětině lidí s platem přes 36 tisíc korun hrubého měsíčně. Vláda totiž vyhověla námitce Ústavního soudu, podle něhož je současný systém k bohatým lidem nespravedlivý. U platu mezi 12 a 36 tisíci korun, který bere zhruba 70 procent lidí, se naopak důchod o několik stovek sníží. Zbylým deseti procentům s nejnižšími příjmy se penze nezmění.

Čtěte také: Víme kdy půjdete do důchodu. Přehled i pro mladší ročníky

-Tomáš Paták | MED

Kam dál?

- Co byste měli vědět o předčasném důchodu

- Lidé s náročnou profesí půjdou do penze až o pět let dřív, zaplatí to zaměstnavatelé

- Chcete dřív do důchodu? Zachránit vás může předčasná penze, ale jen s vlastními úsporami

- Starobní důchod: Jaké jsou nové možnosti pracujících důchodců?

- Předčasný starobní důchod, co byste měli vědět

- Odchod do starobního důchodu se stále mění, kdy půjdete vy?

Kurzy

Kurzovní lístek: 26.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,420
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články