Lidé mají rekordní zájem o předčasný starobní důchod, bojí se změny výpočtu

- Penze autor: Redakce NašePeníze.cz

V letošním roce se více než ztrojnásobil počet žádostí o předčasný starobní důchod. Od ledna do srpna si o něj zažádalo 66 458, zatímco za stejné období roku 2010 vyplnilo žádost 19 887 lidí, vyplývá ze statistik České správy sociálního zabezpečení.

Už od října se zvýší důchody zhruba pětině lidí s platem přes 36 tisíc korun hrubého měsíčně, Foto:SXC

Už od října se zvýší důchody zhruba pětině lidí s platem přes 36 tisíc korun hrubého měsíčně, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Meziročně tak počet žádostí o předčasný starobní důchod podle ČSSZ vzrostl o 46 571. Jedním z důvodů může být to, že si chtěli lidé podat žádost ještě před tím, než začnou platit změny výpočtu výše důchodu. Lidé s nižším výdělkem, jimž se bude důchod přiznávat od konce září, si totiž pohorší až o stovky korun.

TIP: Spočítejte si svůj starobní důchod

Celkový nárůst žádostí o předčasný starobní důchod je patrný od začátku roku. Zatím každý z letošních měsíců překonal co do počtu žádostí stejný měsíc v loňském roce. Naprosto enormní počty žádostí však ČSSZ registrovala v květnu a červnu. O předčasný důchod projevilo v květnu zájem 13 399 lidí, šestkrát více ve srovnání s květnem 2010, v červnu pak 15 489 lidí, tedy sedmkrát více než před rokem.

Může vás zajímat: Podle reformy si vyberete, jak dlouho chcete pobírat důchod

Počet žádostí o předčasný důchod v červenci a srpnu mírně poklesl, přesto je červencových 9051 a srpnových 8215 žádostí 4,5násobek, respektive 3,5násobek oproti stejnému období loňského roku.

Už od října se zvýší důchody zhruba pětině lidí s platem přes 36 tisíc korun hrubého měsíčně. Vláda totiž vyhověla námitce Ústavního soudu, podle něhož je současný systém k bohatým lidem nespravedlivý. U platu mezi 12 a 36 tisíci korun, který bere zhruba 70 procent lidí, se naopak důchod o několik stovek sníží. Zbylým deseti procentům s nejnižšími příjmy se penze nezmění.

Čtěte také: Víme kdy půjdete do důchodu. Přehled i pro mladší ročníky

-Tomáš Paták | MED

Kam dál?

- Co byste měli vědět o předčasném důchodu

- Lidé s náročnou profesí půjdou do penze až o pět let dřív, zaplatí to zaměstnavatelé

- Chcete dřív do důchodu? Zachránit vás může předčasná penze, ale jen s vlastními úsporami

- Starobní důchod: Jaké jsou nové možnosti pracujících důchodců?

- Předčasný starobní důchod, co byste měli vědět

- Odchod do starobního důchodu se stále mění, kdy půjdete vy?

Tagy: důchod predcasne penze předčasný starobní důchod