Lidé se zdravotním postižením získávají větší práva v letecké přepravě
21. 7. 2008 – 8:36 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

V oblasti letecké dopravy došlo v rámci EU k významnému posílení a zajištění práv osob se zdravotním postižením přijetím nařízení Evropského parlamentu a Rady o právech osob se zdravotním postižením a osob s omezenou schopností pohybu a orientace v letecké dopravě.
Účelem daného nařízení je stanovit pravidla pro ochranu a poskytování pomoci osobám se zdravotním postižením v letecké dopravě tak, aby se zabránilo jejich diskriminaci a bylo zajištěno, že se jim dostane pomoci, která odpovídá jejich zvláštním potřebám. Dané nařízení zajišťuje možnost využívat leteckou dopravu osobám se zdravotním postižením způsobem srovnatelným s ostatními cestujícími. Za tímto účelem stanoví nařízení způsob pomoci ze strany provozovatelů letišť a leteckých dopravců. Takto poskytovaná služba je pro osoby se zdravotním postižením poskytována bez dodatečných poplatků pro tyto osoby.
Dané nařízení bylo vyhlášeno v Úředním věstníku dne 26. 7. 2006, vstoupilo v platnost 14. srpna 2006 a je účinné od 26. července 2008.
Na pomoc osobám se zdravotním postižením a sníženou schopností pohybu a orientace, které se chystají ke své cestě využít leteckou dopravu, pro jejich lepší informovanost o jejich právech, ale i povinnostech, vytvořila Evropská komise video Nová práva pro osoby s omezenou schopností pohybu .