Loterní společnosti hrozí že zažalují stát o desítky miliard korun

29. 3. 2012 – 16:11 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Loterní společnosti hrozí že zažalují stát o desítky miliard korun
Jak sdružení uvedlo, ombudsman však ve své odpovědi návrh setkání odmítl, loterní společnosti navíc podle sdružení nařkl z ignorace jeho argumentace., Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Jak uvedlo Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů (Spelos), pokud ministerstvo financí pod vlivem ombudsmana zruší současná povolení na interaktivní videoloterní terminály, loterní společnosti v arbitrážích zažalují stát o desítky miliard korun.

Spelos zaslal ombudsmanovi 9. března dopis, podrobně vysvětlující zásadní rozdíly mezi výherním hracím přístrojem a centrálním loterním systémem s koncovými interaktivními videoterminály (IVT), které veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský zpochybňuje. Zástupci loterních společností ombudsmanovi nabídli i možnost osobního setkání s vysvětlením celé problematiky.

Jak sdružení uvedlo, ombudsman však ve své odpovědi návrh setkání odmítl, loterní společnosti navíc podle sdružení nařkl z ignorace jeho argumentace.

"Sdružení Spelos trvá na tom, že pokud ministerstvo financí pod vlivem ombudsmana zruší stávající povolení na IVT, loterní společnosti v arbitrážích zažalují stát o zmařené investice a ušlé zisky. Ty se budou pohybovat v desítkách miliard korun," upozornil výkonný ředitel sdružení Petr Vrzáň.

"Je nepřípustné, aby v demokratické zemi stát prakticky ze dne na den zrušil to, co jednou povolil. Provozovatelům loterních zařízení nepřísluší pochybovat o správnosti rozhodnutí ministerských úředníků, kterým byla svěřena pravomoc. Nemohou proto předvídat, že jejich rozhodnutí mohou být špatná a budou tudíž změněna a na případné změny se tedy nemohli předem připravit. Provozovatelé taktéž na nesprávná ministerská rozhodnutí nemohou doplácet," doplnil výkonný ředitel.

Jak loterní společnosti, tak jejich zahraniční dodavatelé, kteří nyní podle sdružení mohou být poškozeni, investovali desítky miliard korun a podepsali smlouvy, které jsou stále v platnosti.

"Jsme skutečně šokováni, že veřejný ochránce práv rezolutně odmítá setkání se zástupci profesní organizace a nehodlá si vyslechnout jejich odborné argumenty. Loterní průmysl je v České republice legálním odvětvím podnikání a k jako takovému je k němu třeba přistupovat," uzavřel Petr Vrzáň.

"Ministerstvo financí bude zahajovat správní řízení o zrušení už vydaných povolení v případě prokázání narušení veřejného pořádku. V konkrétních případech přistoupí k zahájení těchto správních řízení u povolení vydaných podle loterního zákona ve znění účinném od 1. ledna 2012, dostanou-li se do rozporu s obecně závaznou vyhláškou obce, za podmínky, že nebudou narušeny vymezené principy," konstatoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Tento postup však podle našeho názoru nelze použít do 31. prosince 2014 pro ta povolení, která byla vydána podle loterního zákona ve znění účinném před 1. lednem 2012," doplnil mluvčí.

-Libor Popela | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články