Má placení mobilem budoucnost? Pozor na bezpečnost!

25. 5. 2014 – 20:22 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Má placení mobilem budoucnost? Pozor na bezpečnost!
Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí bylo v loňském roce prostřednictvím mobilních plateb zaplaceno zboží nebo služby v souhrnném obratu 2,342 miliardy korun. | zdroj: NašePeníze.cz

Stále více prodejců nabízí možnost platit za zboží a služby prostřednictvím mobilního telefonu. Mobilní platby realizované buď stržením ceny zboží z předplaceného kreditu, nebo zobrazením položky na měsíčním vyúčtování od mobilního operátora výrazně urychlují platby a zjednodušují nákupy.

Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí bylo v loňském roce prostřednictvím mobilních plateb zaplaceno zboží nebo služby v souhrnném obratu 2,342 miliardy korun.

Při provádění mobilních plateb je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Poskytovatelé služeb a prodejci zboží jsou nad rámec platných právních předpisů ČR povinni placení za své služby a zboží provádět v souladu s kodexy služeb, které vydává Asociace provozovatelů mobilních sítí. Přesto dochází k porušování těchto kodexů, což může mít pro zákazníky často nepříjemné důsledky. 

Prezidentka Asociace Michaela Vrbová Renčínová tomu dodává: „Počet obchodníků nabízejících mobilní platby dnes přesahuje jistě deset tisíc prodejních míst, e-shopů, služeb, typů zboží, nebo například televizních programů. Bohužel není v silách Asociace všechny takto nabízené produkty z pohledu Kodexu průběžně kontrolovat. V řadě případů se tak o prohřešcích těchto obchodníků vůči Kodexu dozvídáme až z reakcí jejich zákazníků a proti nekalým praktikám takových obchodníků bojujeme prostřednictvím našich kodexů na ochranu zákazníků. Z tohoto důvodu apelujeme na všechny, aby se ke svému telefonu chovali stejně jako ke své peněžence či kreditní kartě, a pozorně studovali podmínky nabízených zboží a služeb, především pak podmínky týkající se úhrady a výše jejich ceny.“

Základní pravidla bezpečných mobilních plateb, která je dobrá nejen znát, ale i dodržovat, jsou:

Pokud si nejste na 100 % jisti službou, na kterou jste narazili, raději ji nevyužívejte = nekupujte si ji!

Nic není zadarmo. Pátrejte po tom, kolik dané zboží resp. služba stojí!

Voláte do televize či jiného média, na telefonní číslo se zvláštní sazbou? Nezapomeňte, že je hovor zpoplatněn stejně jako při volání na jakékoliv jiné telefonní číslo, a to již při spojení na dané telefonní číslo, ne až po přepojení do vysílání!

Pokud se jedná o službu předplatného, nezapomeňte jej zrušit, až přestanete službu využívat.

Nikdy nepředávejte třetí osobě PIN platby, který obdržíte v SMS!

Neplatíte-li vyúčtování za telefon, nepoužívejte služby pod značkou „Plať mobilem“ bez souhlasu toho, kdo vyúčtování platí!

Pokud Vám není 18 let, neobjednávejte si služby erotického charakteru, ani se nezapojujte do soutěží, kde je převzetí, nebo vyplacení výhry podmíněno plnoletostí!

Udržujte své telefonní číslo neveřejné, vyhnete se nechtěnému spamu!

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,280 25,400
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články