Mapa nájemného se rozšířila o další místa v Česku

1. 8. 2011 – 20:12 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mapa nájemného se rozšířila o další místa v Česku
Deregulace se od 1. ledna letošního roku týká všech obcí s výjimkou Prahy, krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a středočeských měst s více než 10 tisíci obyvateli, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozšířilo a zpřesnilo mapu nájemného o další místa v Česku. Nové podrobnosti se dají zjistit o Ostravsku nebo o Ústí nad Labem, řekl v pondělí agentuře Mediafax Jan Dvořák, tiskový mluvčí MMR.

"Celkově je již zveřejněno 324 z 639 subjektů," upřesnil Dvořák.

Hlavním vylepšením jsou přesnější data. Nyní se dá podle databáze zjistit, zda jsou rozdíly v nájemném v panelových bytech oproti zděným. "Daří se nám získávat čím dál tím podrobnější údaje o volně sjednaném nájemném například v jednotlivých městských obvodech v Ostravě a Ústí nad Labem. Díky tomu můžeme rozšiřovat množství různých faktorů pro jednotlivé typy bytových jednotek," dodal Miroslav Kalous, náměstek ministra pro místní rozvoj.

Nově doplněna je nyní i výše obvyklého nájemného za městskou část Ostrava–Michálkovice a dále za města Český Těšín, Frýdek-Místek, Tlučná a Horní Suchá.

Mapa by měla být hotová do konce roku 2011. V polovině roku 2012 se celý projekt zhodnotí a rozhodne se o dalším rozšíření. "Poté možná dojde k zadávacímu řízení na mapu pro celou republiku," uzavřel Dvořák.

Mapa nájemného údaje zachycuje ve třech různých kategoriích: nájemné volné smluvně sjednané, nájemné smluvně deregulované a nájemné v obecních bytech. Pomocnou kategorii, která v rámci přechodné fáze nahrazuje chybějící data je nájemné podle znaleckého posudku.

Zájemci mohou mapu nalézt na webových stránkách www.mmr.cz/mapanajemneho, měla by pronajímatelům i nájemníkům najít orientační ceny za bydlení.

Deregulace se od 1. ledna letošního roku týká všech obcí s výjimkou Prahy, krajských měst (kromě Ostravy a Ústí nad Labem) a středočeských měst s více než 10 tisíci obyvateli. Praha a ostatní velká města přijdou na řadu 1. ledna 2013. Druhá vlna deregulace zasáhne 270 tisíc bytů. V místech, kde tento zákon pozbude účinnosti až k 31. prosinci 2012, budou ustanovení novely Občanského zákoníku o změně nájemného účinná od 1. ledna 2013.

-Jan Drahorád, Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 27.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,660 24,780
USD 22,720 22,900
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články