Máte doma společný účet, nebo každý svůj? Jaké jsou výhody a nevýhody?

24. 10. 2018 – 9:29 | Naše peníze | red | Diskuze:

Máte doma společný účet, nebo každý svůj? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

Každá domácnost má svá specifika a to i v oblasti hospodaření s penězi. Jaké jsou modely hospodaření s penězi ve vztahu, které se nejčastěji vyskytují v českých domácnostech? Jaké mají výhody a nevýhody jednotlivé modely hospodaření?

Kasu drží jeden z partnerů

Znevýhodněný je především ten, který k účtu nemá přístup a ztrácí tak finanční svobodu. Většině párům přijde tento model nepředstavitelný a zastaralý, ale v některých případech může fungovat. Jedná se především o situace, kdy jeden z partnerů neudrží korunu, má dluhy, problémy s alkoholem nebo ho lákají herní automaty.

Společný účet

Výhodou tohoto modelu je, že díky němu mají oba partneři nejlepší přehled o stavu rodinných financí a snáze se tak plánují větší výdaje. Takový model je vhodný také v případě, když je žena těhotná a nemá tak možnost pracovat na své finanční stránce. Přístup ke společnému účtu ženě dodá pocit větší svobody. Nevýhodou je, že některé ženy se pak bojí pořídit si šaty nebo jinou typicky ženskou radost, pro kterou partner nemá pochopení. Stejný problém můžou mít i muži s penězmi, které by rádi utratili třeba za pivo nebo počítačové hry. Oba partneři jsou také podle pohybů na účtě dobře vystopovatelní, což občas může být příčinou hádek. Tento model by také nedělal dobrotu v domácnostech, ve kterých je jeden typický šetřílek a druhý rád rozhazuje.

Oddělené účty

Většina párů u nás, které ještě nemají děti, mají oddělené účty. Každý je zodpovědný za své vlastní finance a nemusí se tomu druhému nijak zpovídat. Hádky a tahanice vznikají tehdy, když nemají přesně stanovené, kdo co platí. Často se pak stává, že žena utrácí vice za nákup, bytové dekorace nebo například drogérii, na které si mnoho mužů jednoduše nevzpomene. Vše se dá vyřešit domluvou a spravedlivým rozpočítáním výdajů. Nepříjemné je, že si pak občas připadáte jako dva účetní. Pokud jeden z vás vydělává výrazně větší peníze, musí respektovat styl života, na který je schopný dosáhnout i ten druhý.

Speciální účet na společné výdaje

V takovém případě si každý z partnerů nechá nějaké peníze na osobní útratu a zbytek vloží na společný účet, ze kterého se platí jídlo, nájem, opravy nebo třeba nábytek. Občas je množství, které každý vloží na společný účet přizpůsobené výši platu, což se děje především ve vztazích, kde jeden vydělává výrazně víc. Velkou výhodou je, že jelikož se všechny výdaje platí ze společných peněz, odpadají nepříjemné situace, kdy jeden má pocit, že do vztahu investuje vice a cítí se být využívaný.

Zdroje:
MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články