Mění se věk, kdy musí řidiči na zdravotní kontrolu

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Řidiči, kteří nejsou profesionálové, budou muset na povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech, nikoliv v šedesáti letech, jak tomu bylo doposud. Vyplývá to z novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začíná platit od 1. července.

Další novinkou, kterou novela přináší, je zavedení povinného dopravně-psychologického vyšetření pro řidiče, kteří žádají o vrácení řidičáku poté, co ho pozbyli na základě uložení 12 trestných bodů, Foto:SXC

Další novinkou, kterou novela přináší, je zavedení povinného dopravně-psychologického vyšetření pro řidiče, kteří žádají o vrácení řidičáku poté, co ho pozbyli na základě uložení 12 trestných bodů, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Do 1. července se však ještě musí respektovat dosavadní věkové limity. Lidé, kteří do konce června oslaví šedesátku, mají tedy smůlu a prohlídce se nevyhnou. Povinná kontrola se musí absolvovat nejdříve půl roku před dovršením šedesáti let, a nejpozději v den narozenin.

O tom, že se věk pro povinnou prohlídku prodlouží o pět let, rozhodl letos parlament na návrh senátorů ODS. „Věk odchodu do důchodu se již řadu let v ČR prodlužuje. Jsou-li podle státu lidé do 65 let v dostatečné kondici, aby pracovali, je neadekvátní pochybovat o jejich schopnosti řídit,“ uvedl senátor Tomáš Grulich (ODS), a zákonodárci mu dali za pravdu.

Zatímco profesionální řidiči musí povinně k lékaři každé dva roky do doby, než oslaví padesátiny, a potom mají prohlídky povinné každý rok. Ostatní řidiči se budou muset prohlídce poprvé podrobit v 65 letech, poté v 68, a pak každé dva roky.

Další novinkou, kterou novela přináší, je zavedení povinného dopravně-psychologického vyšetření pro řidiče, kteří žádají o vrácení řidičáku poté, co ho pozbyli na základě uložení 12 trestných bodů a také ti, kteří žádají o vrácení řidičského průkazu po vypršení zákazu činnosti.

Řidičům nákladních aut budou podle novely náklady spojené s povinným psychologickým vyšetřením hradit jejich zaměstnavatelé. Ti, kteří kvůli vážnému prohřešku přijdou o řidičský průkaz, si ovšem psychologické vyšetření budou i nadále muset platit sami.

Tagy: kontrola řidič věk kolik kdy zdravotní