Mění se věk, kdy musí řidiči na zdravotní kontrolu

3. 6. 2013 – 0:18 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mění se věk, kdy musí řidiči na zdravotní kontrolu
Další novinkou, kterou novela přináší, je zavedení povinného dopravně-psychologického vyšetření pro řidiče, kteří žádají o vrácení řidičáku poté, co ho pozbyli na základě uložení 12 trestných bodů, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řidiči, kteří nejsou profesionálové, budou muset na povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech, nikoliv v šedesáti letech, jak tomu bylo doposud. Vyplývá to z novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začíná platit od 1. července.

Do 1. července se však ještě musí respektovat dosavadní věkové limity. Lidé, kteří do konce června oslaví šedesátku, mají tedy smůlu a prohlídce se nevyhnou. Povinná kontrola se musí absolvovat nejdříve půl roku před dovršením šedesáti let, a nejpozději v den narozenin.

O tom, že se věk pro povinnou prohlídku prodlouží o pět let, rozhodl letos parlament na návrh senátorů ODS. „Věk odchodu do důchodu se již řadu let v ČR prodlužuje. Jsou-li podle státu lidé do 65 let v dostatečné kondici, aby pracovali, je neadekvátní pochybovat o jejich schopnosti řídit,“ uvedl senátor Tomáš Grulich (ODS), a zákonodárci mu dali za pravdu.

Zatímco profesionální řidiči musí povinně k lékaři každé dva roky do doby, než oslaví padesátiny, a potom mají prohlídky povinné každý rok. Ostatní řidiči se budou muset prohlídce poprvé podrobit v 65 letech, poté v 68, a pak každé dva roky.

Další novinkou, kterou novela přináší, je zavedení povinného dopravně-psychologického vyšetření pro řidiče, kteří žádají o vrácení řidičáku poté, co ho pozbyli na základě uložení 12 trestných bodů a také ti, kteří žádají o vrácení řidičského průkazu po vypršení zákazu činnosti.

Řidičům nákladních aut budou podle novely náklady spojené s povinným psychologickým vyšetřením hradit jejich zaměstnavatelé. Ti, kteří kvůli vážnému prohřešku přijdou o řidičský průkaz, si ovšem psychologické vyšetření budou i nadále muset platit sami.

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,290 24,410
USD 22,130 22,310
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články