Mění se zálohy na důchodové a nemocenské pojištění

8. 11. 2018 – 15:49 | Podnikání | Martin Slapnička | Diskuze:

Mění se zálohy na důchodové a nemocenské pojištění
zdroj: tisková zpráva

Podnikatelé, OSVČ, živnostníci chcete-li, by se měli připravit na změny, které přijdou v roce 2019. Podle nového zákona se změní splatnost záloh na důchodové a nemocenské pojištění. Další změnou bude výše těchto záloh.

Ke konci září Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala více než milion OSVČ. Ti by se měli mít na pozoru, od příštího roku se jim změní podmínky pojistného.

Do konce letošního roku platí, že se měsíční zálohy na důchodové a nemocenské pojištění jsou splatné v následujícím měsíci. Od ledna 2019 však budou OSVČ muset hradit zálohy v měsíci, ve kterém podnikají. Zálohy tudíž budou splatné pro stávající měsíc, nikoliv pro ten následující.

"Doporučujeme proto všem OSVČ i dalším, kteří zvažují, že v příštím roce začnou podnikat, aby se včas s novými pravidly seznámili. Díky tomu si v předstihu vhodně nastaví platby pro úhradu pojistného a předejdou tím i případnému zániku nemocenského pojištění," uvedl ředitel ČSSZ František Boháček.

Aby podnikatelé nemuseli mít v lednu zaplacené dvě zálohy na pojistné na důchodové pojištění, bylo stanoveno, že zaplatí zálohu pouze v lednu 2019. V prosinci 2018 jim tak odpadá povinnost platit uhradit zálohy za leden. Toto ustanovení se týká pouze důchodového pojištění, nikoliv nemocenského.

S novým rokem přichází i zvýšení minimálního měsíčního pojistného na nemocenské pojištění. Zatímco do konce letošního roku se platí minimální měsíční pojistné ve výši 115 korun, od příštího roku se to zvýší na 138 korun.

Aby nemocenské pojištění na přelomu roku nezaniklo, je důležité, aby podnikatelé uhradily pojistné za prosince minimálně 115 korun a v lednu minimálně 138 korun. Na rozdíl od záloh na důchodové pojištění tedy OSVČ v prosinci musí zálohy na nemocenské pojištění uhradit.

Zdroje:
ČSSZ

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,690 24,810
USD 22,960 23,140
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články