Milionáři zažívají neúspěch častěji než běžná populace. Jak zbohatnout?

5. 6. 2017 – 6:37 | Investice | Martin Slapnička | Diskuze:

Milionáři zažívají neúspěch častěji než běžná populace. Jak zbohatnout?
zdroj: freeimages.com

Inspirovat se o investicích je vhodné u úspěšných. A úspěšnými čeští dolaroví milionáři jsou. Jaké investiční příležitosti vnímají jako nejlepší pro příští období? A jak přišli ke svému majetku?

 

Názory českých a slovenských dolarových milionářů sleduje již sedmým rokem J&T Bank v rámci svého průzkumu Wealth Report 2017. Dotazníkovým šetřením mezi lidmi s majetkem od 25 mil. Kč do 100 mil. Kč nejen z klientů banky získává informace o jejich vnímání investičních příležitostí a o jejich investičních zkušenostech.

Máme se nejlépe v historii. O tom svědčí nejen rostoucí HDP a klesající nezaměstnanost, ale také optimismus milionářů i populace. Milionáři na škále od 1 do 10 hodnotí ekonomickou situaci v průměru na 6,3 bodech, což je nejvíce od sledování příležitostí pro investice od roku 2013. Česká populace je skeptičtější s 5,3 body, ovšem i v tomto případě ještě lépe nebylo. A kam se tedy chystají milionáři investovat?

Stavební pozemky a rezidenční nemovitosti vedou

Pro letošní rok zůstává na výsluní zájmu českých dolarových milionářů realitní trh. Zemědělská půda zdražila a tak vystřídána stavebními pozemky a rezidenčními nemovitostmi, přesto tyto dlouhodobé investice zůstávají zdaleka nejvyhledávanějšími. Současné zaseknutí nové výstavby na zdlouhavé byrokracii a nefunkčních stavebních předpisech podporuje růst cen bytů a vytváří i příležitosti k výdělku do budoucnosti.

Graf 1: Nejzajímavější investice

Čeští dolaroví milionáři - kam investovat

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Slovenští dolaroví milionáři slovenskému realitnímu trhu příliš nevěří. Naopak se poohlížejí především po zahraničních investicích – ať již formou nákupu akcií zahraničních firem, alternativních investic či prostřednictvím podílových fondů. Jedním z důvodů je nedůvěra v perspektivu slovenské ekonomiky. A svou roli hraje i euro, které snižuje kurzové riziko při zahraničních investicích.

Čeští dolaroví milionáři vidí ukončení intervencí České národní banky (ČNB) proti české koruně převážně pozitivně. Ovšem i z důvodu očekávání posilování koruny nevidí zahraniční investice příliš slibně. Naopak si chválí zhodnocení korunových úspor.

Zajímavé je porovnání investičních příležitostí v čase. S vrcholem ekonomického cyklu přestává být zajímavý nákup firem, které se nyní prodraží. Na druhou stranu pomalého, nicméně setrvalého nárůstu zájmu milionářů se těší start-upy.

Graf 2: Nejzajímavější investice v čase

Čeští dolaroví milionáři - nejzajímavější investice v čase

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Zlato ani drahé kovy podle českých milionářů výhrou nebudou. Do zlata investovali v loňském roce. V roce 2016 se zlato vyšplhalo z přibližně 1 100 USD/oz. až ke 1 360 USD/oz. (+23,6 %), aby v závěru roku padlo ke 1 133 US/oz. Aktuálně stojí 1 265 USD/oz., což je podle milionářů příliš.

Chcete být milionářem? Je to jen na vás

Běžná populace žije v mýtu, že milionářům k bohatství pomohlo dědictví. Ve skutečnosti naprostá většina bohatých lidí si ke svému majetku dopomohla sama svou prací, pílí a trpělivostí. Pro 82 % českých milionářů je zdrojem jmění pouze vlastní práce (podnikání, zaměstnání) a především dědictvím přišlo k majetku jen 2 % milionářů. Představa lidí je ale odlišná.

Graf 3: Rozhodující zdroj bohatství

Čeští dolaroví milionáři - zdroj bohatství

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Milionáři navíc zažívají neúspěch častěji než běžná populace. Připomíná to hodně rčení „kdo nic nedělá, nic nezkazí“. Stejně tak je postihla mnohem častěji významná ztráta investovaných prostředků. To plyne z velké části z nechuti běžné populace přijímat jakékoli investiční riziko.

Graf 4: Zažité neúspěchy

Čeští dolaroví milionáři - zažité neúspěchy

Zdroj: Wealth Report 2017, J&T Bank

Chcete-li se dostat mezi nejbohatší, nesmí vás v prvé řadě odradit neúspěch. Neúspěch je významnou školou života úspěšných lidí. Přijmutí rizika je druhou nezbytnou podmínkou – to ale neznamená bezhlavě riskovat, nýbrž vážit rizika a s rozumem je přijímat.

Nezůstávejte doma. Většina milionářů se shodne v tom, že pobyt v zahraničí jim poskytl více podnětů a inspirace než vysokoškolské vzdělání, které ovšem také není radno podceňovat.

A nespoléhejte na důchod. Být úspěšným je životní styl. Čeští dolaroví milionáři se neustále rozvíjejí a odchod na odpočinek zpravidla neplánují.

-Petr Zámečník | Investujeme.cz

 

Zdroje:
investujeme.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články