Miliony kuponových knížek leží v utajeném archivu - proč?

15. 8. 2010 – 20:07 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Miliony kuponových knížek leží v utajeném archivu - proč?
Ve hře je hned několik variant, jak může stát s cennými dokumenty naložit, Foto:hnonline.sk | zdroj: NašePeníze.cz

O existenci jednoho z největších archivů osobních údajů v Česku ví jen několik málo lidí. Pozůstatek kuponové privatizace z počátku 90. let přitom ukrývá vyplněné útržky z každé kuponové knížky každého účastníka privatizace.

Píší o tom sobotní Lidové noviny (LN).

Současná smlouva o provozu archivu ale platí jen do příštího roku a ministerstvo financí pak bude muset rozhodnout, co s ním bude dál. Archiv ukrytý před zraky veřejnosti na okraji Berouna uchovává rodná čísla, jména, adresy a další údaje o všech občanech, kteří se rozdělování státního majetku prostřednictvím kuponových knížek zúčastnili. Každá ze dvou privatizačních vln přilákala asi šest milionů Čechů a sklad obsahuje také data dvou a půl milionu Slováků, účastníků společné první vlny. Dvacet let po začátku privatizace, patnáct let po jejím konci.

Ve hře je hned několik variant, jak může stát s cennými dokumenty naložit. Zájem o ně - s ohledem na historickou hodnotu - již projevil Národní archiv. Teoreticky by ale materiály, jejichž bezpečné uchování stojí Správu cenných papírů kolem milionu ročně, mohla čekat také skartace.

Informace z kuponových knížek přitom stále pomáhají třeba při řešení soudních sporů, které se vlečou už od 90. let. Všechny potřebné údaje sice existují také v elektronické podobě, archiv však zůstává poslední jistotou v případě nejasností.

-Petr Barták, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články