Miloš Zeman: Ať si to Řekové vyžerou sami

30. 3. 2010 – 14:55 | Zahraniční | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Miloš Zeman: Ať si to Řekové vyžerou sami
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Podle expremiéra a předsedy Strany práv občanů – Zemanovci Miloše Zemana si Řecko své současné finanční problémy způsobilo samo a samo by se z nich také mělo dostat; expremiér dokonce navrhl, aby Řecko vystoupilo z eurozóny.

"Řekové podváděli ve statistice a podváděli s deficitem státního rozpočtu, tak ať si to vyžerou sami. Účelem eurozóny přece není poskytování charitativních akcí," komentoval tíživou situaci zadluženého Řecka Zeman.

"Hříšníkům se hříchy nemají odpouštět, a i kdyby se odpouštěly, není dobré hříšníkům dodávat tučné tele v podobě rozpočtové sanace," odpověděl Zeman na otázku, jakou formu by měla mít pomoc zadluženému Řecku, kterému reálně hrozí, že své dluhy nebude schopné splácet. "Já zastávám stejný názor, jaký zastává Angela Merkelová. Pouze doufám, že neustoupí," doplnil Zeman.

Podle některých analytiků by si však eurozóna měla pomoci sama, protože pokud by pomoc přišla zvenčí, mohlo by to mít na euro negativní dopad, především z hlediska posuzování eura na finančních trzích. "No a co? Tak Řecko dočasně vystoupí z eurozóny, znovu zavede drachmu, dramaticky devalvuje svoji měnu, což pochopitelně povede k tomu, že to bude mnohem horší, než kdyby v eurozóně zůstalo a provedlo ta úsporná opatření, která jsou Řecku navrhována," reagoval na tento argument Miloš Zeman.

"Skutečná pomoc eurozóny Řecku vůbec nespočívá ve finanční injekci, ale právě v doporučení drastických škrtů," dodal expremiér.

Zeman dále zdůraznil, že rozpočtové škrty nelze dělat jen na výdajové straně rozpočtu, to je podle Zemana jen poloviční politika. "Já jsem například ocenil, když Evropská komise doporučila Řecku zavést daň z luxusního spotřebního zboží. Já jsem hlasitě zatleskal, protože přesně to je v našem programu," uvedl Zeman.

V současné době je často zmiňována varianta, že Řecku poskytne finanční pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle některých ekonomů by tento krok oslabil euro, protože by naznačoval, že eurozóna není schopná si pomoci sama. Zeman tyto obavy nesdílí. "Řecko je země příliš malá, než aby to ovlivnilo stabilitu eura. Nestalo by se nic," odpověděl Zeman na otázku, jak by se pomoc MMF projevila na euru.

"Víte, mým vzorem je prvorepublikový ministr financí Alois Rašín," uvedl pro ilustraci Zeman. "Když byl ministrem financí, měl nad stolem nápis 'NIC VÁM NEDÁM', a když někdo přišel žádat o nějakou tu dotaci, mlčky ukázal na tento nápis a dotyčný zase odešel," uzavřel téma Miloš Zeman.

(Mediafax)

Kam dál?

- České banky drží zhruba 25 mld. Kč v řeckých dluhopisech

Kurzy

Kurzovní lístek: 14.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,650 24,770
USD 22,940 23,120
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články