Ministerstvo financí prohospodařilo miliardy na systému Státní pokladny

4. 3. 2013 – 7:54 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministerstvo financí prohospodařilo miliardy na systému Státní pokladny
Záměr vytvořit Státní pokladnu schválila vláda v únoru 2005. Počítala s tím, že celý systém začne pracovat v roce 2010 a jeho pořízení nebude stát víc než 2,4 miliardy korun. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo financí při budování systému Státní pokladny porušilo zákon o veřejných zakázkách a zákon o rozpočtových pravidlech. Projekt Státní pokladny se zpozdil o tři roky a výdaje se zdvojnásobily z 2,4 miliardy na 4,8 miliardy korun, zjistila prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kontroloři zjistili, že ministerstvo financí porušilo zákon o veřejných zakázkách. Podepsalo totiž pět dodatků ke smlouvě o dodávce Integrovaného informačního systému Státní pokladny (IISSP), aniž by předtím vypsalo zadávací řízení. Stejnou chybu resort udělal také u další smlouvy z roku 2010.

Kromě toho ministerstvo porušilo i zákon o rozpočtových pravidlech. V loňském roce zaplatilo dodavateli IISSP dvě zálohy v celkové výši téměř 249 milionů korun a to na období delší než tři měsíce.

Podle zákona je přitom jedno čtvrtletí maximální možná doba, na kterou může organizační složka státu zálohu poskytnout. Resort navíc část těchto záloh – konkrétně 159,7 milionu korun – nevyúčtoval na konci rozpočtového roku, jak je podle zákona povinen. Vyplacení těchto záloh nebylo řádně okomentováno ani v závěrečném účtu ministerstva.

Záměr vytvořit Státní pokladnu schválila vláda v únoru 2005. Počítala s tím, že celý systém začne pracovat v roce 2010 a jeho pořízení nebude stát víc než 2,4 miliardy korun. Termín komplexního uvedení do provozu se postupně – prostřednictvím několika dodatků ke smlouvě – posunul o tři a půl roku na 1. července 2013.

Dvojnásobně narostly i plánované výdaje na vybudování Státní pokladny – z 2,4 na 4,8 miliardy korun, a to mimo jiné kvůli rozšíření funkčnosti systému a zahrnutí nákladů na provoz a údržbu systému.

Jitka Zadražilová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články