Ministerstvo zdravotnictví představilo, co může být standard a nadstandard

17. 5. 2011 – 20:55 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministerstvo zdravotnictví představilo, co může být standard a nadstandard
Ministerstvo zdůrazňuje, že nadstandard rozhodně neznamená omezení stávajícího objemu a dostupnosti bezplatné lékařské péče, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo zdravotnictví v úterý představilo první verzi svých představ o zdravotnickém standardu a nadstandardu. Nadstandard bude stanoven rozšířením vyhlášky nebo přílohou zákona o zdravotním pojištění.

"Při stanovování nadstandardu, neboli ekonomicky náročnější varianty, určitě nechceme rozhodovat od zeleného stolu. Jednoznačně budeme spolupracovat s odborníky v čele s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně. Jejich názory pak předložíme k oponentuře zdravotním pojišťovnám, pacientským organizacím a stavovským komorám," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

TIP: Reforma zdravotnictví: Mají mít lidé možnost připlatit si za nadstandard?

Na posuzování standardu i nadstandardu se určitě podle Hegera bude podílet i Česká lékařská komora (ČLK). "Všimli jsme si v této souvislosti názorů některých politiků, že by se role komory měla změnit a členství v ní by se mělo stát dobrovolným. Pro nás to ale v této chvíli není stěžejní bod jednání, i když koaliční Věci veřejné naopak trvají na silné komoře," uvedl ministr.

Nadstandard je něco navíc

Ministerstvo zdůrazňuje, že nadstandard rozhodně neznamená omezení stávajícího objemu a dostupnosti bezplatné lékařské péče. "Rozsah nadstandardu bude zpočátku velmi malý. Jednalo by se například o větší část robotických operací, kvalitnější sádru nebo lepší implantát oční čočky. Jestli to bude půl procenta, je to hodně," řekl Heger.

Rezort chce podle něj spíše včlenit princip možnosti úhrady nadstandardního výkonu do českých zákonů. "Jde o to, aby se tady konečně po 60 letech začalo něco v této oblasti dít," sdělil Heger.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje pro pacienty další poplatky, kde si připlatíme?

Ministr také podotkl, že by byl jen velmi nerad, kdyby se reforma "smrskla na debatu o příplatcích za lepší péči. Ty jsou podle něj totiž ve zdravotnictví přitomné a zákony se budou snažit pouze dát tomuto stavu jasná pravidla.

Heger také nastínil další možné úpravy systému plateb ve zdravotnictví. Změny by se podle něj mohlo dočkat lázeňství. "Tady se vyhláška se seznamem hrazených výkonů neupravila již 15 let. Ani v tomto případě ale nejde o to, že bychom chtěli masivně něco měnit," dodal Heger.

Bývalá ministryně zdravotnictví a současná ředitelka pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Dana Jurásková (ODS) reformní snahu ministerstva hodnotí kladně. "My si od toho slibujeme zejména to, že bude konečně jasno, na co má pacient nárok a zároveň mu bude umožněno připlácení na péči. Důležité je to, že půjde o svobodnou volbu pacienta," řekla Jurásková. Pro nemocnici to bude znamenat i vyšší příjmy, podotkla.

Stěžejní je pro ni také to, že systém dbá na to, aby se chudší pacienti ke kvalitní péči dostali bez jakýchkoliv překážek.

-Zuzana Fojčíková,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články