Ministr Bárta zaměstnal "ekoteroristu"

3. 9. 2010 – 8:22 | Ekologie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministr Bárta zaměstnal "ekoteroristu"
Kolik peněz Patrik dostane, ale v tuto chvíli neví ani on, ani ministerstvo, Foto: | zdroj: NašePeníze.cz

Do poradního sboru Víta Bárty míří nejradikálnější z českých ekologických aktivistů, předseda občanského sdružení Děti Země Miroslav Patrik. Informaci přineslo páteční vydání Lidových novin (LN).

"Ministr mě oslovil, zda bych se nemohl stát jeho poradcem. Vnímám to pozitivně, protože dosavadní trend na ministerstvu dopravy byl zcela opačný. S ekology se tam nikdo nebavil," říká novopečený Bártův poradce.

 

Čtěte: Ekoaktivisté bojují proti dostavbě D8, lidé bojují proti ekoaktivistům

 

Ministr dopravy spolupráci potvrdil: "Vůči aktivitám různých občanských sdružení jsem velmi ostražitý, ale chci učinit všechno pro to, abychom spolu uměli mluvit. Jestli se nám to povede, nebo ne, to je otázka. Považuji to ale za natolik zásadní a kritický bod, že chci nad ním mít osobní dohled." Nový poradce by se mohl Bártovi velmi hodit. Patrik by totiž chtěl ve své nové poradenské funkci využít zkušeností z dlouholetého boje proti D8 a ministrovi poradit, kudy má vést nové silnice, aby se do podobných problémů nedostal. "Máme nástroje a víme, jak stavbu ovlivnit a její schvalovací řízení natáhnout. A také víme, že v těchto případech je daleko rychlejší a levnější vést silnice jinudy. Cílem naší spolupráce je upozorňovat ministra na právní a ekologická rizika," říká Patrik

Ministerstvo ho bude za jeho poradenské služby platit. Kolik peněz Patrik dostane, ale v tuto chvíli neví ani on, ani ministerstvo.

Organizace Děti země je veřejností kritizována za blokování dostavby dálnice D8 přes České středohoří. Desetitisíce rodin tu trpí ve vesničkách kterými vede hlavní tah do Německa.

Dálnice D8 z Prahy do Drážďan se staví od osmdesátých let a po roce 1989 ji prakticky nepřetržitě provázejí protesty, odvolání a žaloby ekoaktivistů. K dokončení chybí 16,4 kilometru dlouhý úsek přes České středohoří. Ekoaktivistům se podařilo zpochybnit stavební povolení na téměř pět kilometrů trasy. Termín dokončení se tak z letošního roku posune nejméně o třicet měsíců.

Proti organizaci Děti země a jejich postupům již bojuje řada lidí na různých webech. Jednou z posledních skupin proti postupu "Děti země" vznikla na Facebooku.

-Petr Barták, Mediafax/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články