Ministři hledají kde může stát ještě ušetřit. Co je ve hře?

27. 2. 2012 – 10:09 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Ministři hledají kde může stát ještě ušetřit. Co je ve hře?
Mezi návrhy, které Kalousek před ostatní ministry přinesl, je také snížení výdajových paušálů pro živnostníky., Foto:Radka Malcová | zdroj: NašePeníze.cz

Zrušení porodného, zvýšení DPH na 20 procent s výjimkou 14procentní sazby pro léky a knihy od roku 2013 nebo snížení rozpočtů jednotlivých ministerstev jsou témata, která v pondělí projednávají ekonomičtí ministři. Stát by měl letos ušetřit skoro 24 miliard korun, v příštím roce 42 miliard korun.

"Máme dva cíle. Jeden je, že nemůžeme polevit v tempu fiskální konsolidace. Kdybychom polevili a byli měkčí, tak bychom za velmi krátký čas sklízeli trpčí plody, než já nyní navrhuji," uvedl před jednáním ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). O jednotlivých změnách se podle ministra bude teprve jednat, neočekává, že by jeho kolegové ve vládě odsouhlasili všechny kroky. "Nedá se odstoupit od tempa snižování deficitu," dodal Kalousek.

Určitě si přečtěte: Od příštího roku vše zase zdraží, poroste opět DPH

Kde vláda hledá peníze:

 - Vyšší DPH

- Škrty ministerstev

- Vyšší daně "bohatým"

- Zmrazení důchodů

- Snížení výdajových paušálů pro živnostníky

Mezi návrhy patří také zvýšení daně z příjmu na 16 procent nebo vyšší zdanění bohatých. Možností by také bylo zmrazení starobních důchodů na jeden až tři roky. Osekání agend ministerstev by se mohlo provést již letos.

"Hospodářská situace se nevyvíjí rozumně, země potřebuje být připravená i na horší vývoj," upozornil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Příjem do zdravotního pojistného systému podle něj změnami trpět nebude.

Nutnost udržet naplánovaný schodek rozpočtu, v letošním roce je to 105 miliard, považuje za důležité i ministr místního rozvoje Kamil Jankovský (VV). "Jsou tam věci, které rozhodně podporovat budeme, například škrtání agend, určitá úprava valorizace důchodů. Rozhodně ne zmrazení důchodů," vysvětlil Jankovský.

Mezi návrhy, které Kalousek před ostatní ministry přinesl, je také snížení výdajových paušálů pro živnostníky.

-Jan Drahorád | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,330 23,510
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články