Míra nezaměstnanosti v Německu stagnuje

- Zahraniční autor: Redakce NašePeníze.cz

Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala v prosinci 2009 beze změny na očekávané hodnotě 8,1 %, přičemž svého ročního vrcholu dosáhla v červnu 2009 ve výši 8,3 %.

Nezaměstnanost v německu, Foto: SXC

Nezaměstnanost v německu, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz


Počet nezaměstnaných se v prosinci v Německu snížil o 3000 pracovních míst, přičemž analytici očekávali nárůst nezaměstnaných o 5 tisíc poté, co se v listopadu po revizi snížil počet lidí bez práce o jeden tisíc.

Míra nezaměstnanosti se v Německu vyvíjí stále velmi rozdílně, neboť vyspělý západ disponuje sezóně neočištěnou mírou nezaměstnanosti ve výši 6,7 % a východ 12,1 %.

Nezaměstnanost v Německu se snižuje zejména díky hospodářskému růstu, který ve třetím kvartále minulého roku dosáhnul mezikvartálně 0,7 %. Navíc důvěra podnikatelů měřená indexem IFO se zvýšila více než analytici předpovídali a to na 15 ti měsíční maximum v listopadu, což ukazuje, že hospodářský růst by mohl pokračovat i posledním kvartále minulého roku.

\"Domníváme se, že hlavním důvodem poklesu míry nezaměstnanosti je fiskální stimul kancléřky Merklové, která  prodloužila v prosinci 2009 program vyplácení odměn za zkrácený pracovní úvazek. Pokud se míra nezaměstnanosti bude v Německu zvyšovat, tak pouze dočasně a to v průběhu zimních měsíců na začátku roku 2010 z důvodu sezónnosti.\" Uvedl Robin Koklář, analytik Finanční skupiny FIO.

Tagy: půjčka peníze finance rozpočet pojištění hotovost úvěr tiskové zprávy