Mladí lidé by si mohli odečítat úroky z hypotéky z daní, plánuje TOP09

11. 4. 2011 – 14:21 | Hypotéky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mladí lidé by si mohli odečítat úroky z hypotéky z daní, plánuje TOP09
Dnes omezuje norma limit odpočtu na 300 tisíc korun ročně, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Mladí lidé by si v budoucnu mohli odečítat úroky z hypoték od základu daně z příjmu. Agentuře Mediafax to v pondělí v Brně řekl místopředseda hospodářského výboru parlamentu Jan Husák (TOP 09).

Přiznal zároveň, že názor TOP 09 jde částečně proti snaze stranického místopředsedy a ministra financí Miroslava Kalouska, který si nepřeje mít v daňovém systému výjimky. Iniciativu poslanců TOP 09 živí podle Husáka snaha ekonomicky podpořit mladé lidi. Chtějí totiž, aby více zakládali rodiny.

Dnešní podpora státu spočívá v možnosti snížit si o zaplacené úroky základ daně z příjmů. Miroslav Kalousek však navrhl, aby stát daňové odečty pro nové hypotéky od ledna 2012 zrušil. "Protože se ale zároveň od začátku příštího roku mají kvůli důchodové reformě zvýšit nižší sazby daně z přidané hodnoty na 14 procent a zkrátí se i diskriminační podpora stavebního spoření, budou mít všechna opatření v souhrnu zlý dopad hlavně na mladé rodiny pořizující se vlastní bydlení," řekl Husák.

Psali jsme: Úroky u hypoték jsou nízko, státní podpora hypoték tak končí

Místopředseda hospodářského výboru parlamentu přiznal, že poslanecký návrh na odpočty z hypoték představuje nesystémový krok. "Podporuje ale odpovědný přístup mladých k jejich budoucnosti," poznamenal Husák.

Bydlení totiž vyžaduje vysokou vstupní investici, kterou nelze podle něj pro většinu lidí rozložit do více let jiným způsobem než hypotékou. "Odpočet úroků ze základu daně je v tomto případě vysoce motivujícím faktorem," domnívá se místopředseda hospodářského výboru parlamentu. Horní hranice odečtu úroků musí však být podle názoru poslanců TOP 09 limitována, aby výjimku nezneužili ti, kdo ji nepotřebují.

Dnes omezuje norma limit odpočtu na 300 tisíc korun ročně. To je podle Husáka částka, která by v některých případech mohla být použita "na financování vily a ne startovacího bydlení pro mladé". S ministrem Kalouskem proto jednali podle Husáka poslanci TOP 09 o daňovém odpočtu ve výši osmdesáti až sta tisíce korun ročně, což by mladým lidem umožnilo dosáhnout zhruba na dvoumilionovou hypotéku.

-Jiří Nováček | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,120 25,200
USD 23,090 23,190
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články