Mobilní telefony možná nahradí platební kartu

9. 1. 2011 – 20:47 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mobilní telefony možná nahradí platební kartu
Android umožní platit mobilním telefonem místo platební karty, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pátá a zatím poslední verze operačního systému pro mobilní telefony Android naznačuje, jakým směrem se Android vydá v roce 2011. Podle šéfredaktora jednoho odborného serveru Luboše Srba je největší novinkou možnost platit mobilem místo platební karty.

"Bezesporu největším vylepšením je podpora NFC technologie, která umožňuje platit mobilem místo platební kartou. Google spolu s výrobci telefonů se bude snažit tuto technologickou novinku v letošním roce protlačit. A úspěch je docela dost reálný, vždyť v roce 2009 se prodalo přes sedm milionů kusů telefonů s tímto systémem, v roce 2010 se očekává minimálně dvojnásobek a to samé platí také pro tento rok," poznamenal Srb.

Nejnovějším Androidem 2.3 Gingerbread je v současnosti vybaven pouze nový Google Nexus S od společnosti Samsung. Poslední verze operačního systému Android přidává do mobilních telefonů kromě podpory NFC také zlepšené uživatelské možnosti prostředí, výběr slova jedním stiskem, použití funkce kopírovat/vložit, internetové volání (VoIP/SIP), videohovory a poprvé také ekvalizér u hudebního přehrávače.

Další očekávaná verze systému Android 3.0 Honeycomb pak bude podle Srba určena zejména pro dotykové tablety, které zažívají v současné době velký rozvoj. "Objevit by se měla ve druhém čtvrtletí roku 2011. Dá se očekávat, že Androidu pomůže k jeho ještě větší popularitě. Podle odborných analýz pak Android v roce 2012 dokonce předstihne v počtu telefonů konkurenční Apple a stane se jedničkou na trhu mobilních platforem," prohlásil Srb.

Za vznikem operačního systému Android OS stojí gigant jménem Google, který přišel s myšlenkou vytvoření platformy s názvem Android už v roce 2005. K obřímu rozvoji platformy pak velmi pomohlo, když se stal Android v roce 2007 open source platformou a vznikla aliance Open Handset Alliance, ve které bylo spolu s Googlem řada dalších významných hráčů na poli mobilních telefonů, ať už samotných předních výrobců telefonů jako je HTC, Samsung, LG a Motorola či mobilních operátorů, např. T-Mobile. Všechny společnosti se podílely na vývoji operačního systému. O rok později se k alianci přidali i další společnosti, například Asus, Sony Ericsson, Vodafone a další.

Od první verze systému, kterou přinesl jako první telefon T-Mobile G1 zhruba před dvěma lety, došlo k významným vylepšením. Android vždy dokázal rychle reagovat na požadavky trhu, které udával Apple se svým iPhonem. Díky tomu si vydobyl velmi silnou pozici na trhu.

-Filip Sušanka,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články