Mobilní telefony možná nahradí platební kartu

- Věda a technika autor: Redakce NašePeníze.cz

Pátá a zatím poslední verze operačního systému pro mobilní telefony Android naznačuje, jakým směrem se Android vydá v roce 2011. Podle šéfredaktora jednoho odborného serveru Luboše Srba je největší novinkou možnost platit mobilem místo platební karty.

Android umožní platit mobilním telefonem místo platební karty, Foto: SXC

Android umožní platit mobilním telefonem místo platební karty, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Bezesporu největším vylepšením je podpora NFC technologie, která umožňuje platit mobilem místo platební kartou. Google spolu s výrobci telefonů se bude snažit tuto technologickou novinku v letošním roce protlačit. A úspěch je docela dost reálný, vždyť v roce 2009 se prodalo přes sedm milionů kusů telefonů s tímto systémem, v roce 2010 se očekává minimálně dvojnásobek a to samé platí také pro tento rok," poznamenal Srb.

Nejnovějším Androidem 2.3 Gingerbread je v současnosti vybaven pouze nový Google Nexus S od společnosti Samsung. Poslední verze operačního systému Android přidává do mobilních telefonů kromě podpory NFC také zlepšené uživatelské možnosti prostředí, výběr slova jedním stiskem, použití funkce kopírovat/vložit, internetové volání (VoIP/SIP), videohovory a poprvé také ekvalizér u hudebního přehrávače.

Další očekávaná verze systému Android 3.0 Honeycomb pak bude podle Srba určena zejména pro dotykové tablety, které zažívají v současné době velký rozvoj. "Objevit by se měla ve druhém čtvrtletí roku 2011. Dá se očekávat, že Androidu pomůže k jeho ještě větší popularitě. Podle odborných analýz pak Android v roce 2012 dokonce předstihne v počtu telefonů konkurenční Apple a stane se jedničkou na trhu mobilních platforem," prohlásil Srb.

Za vznikem operačního systému Android OS stojí gigant jménem Google, který přišel s myšlenkou vytvoření platformy s názvem Android už v roce 2005. K obřímu rozvoji platformy pak velmi pomohlo, když se stal Android v roce 2007 open source platformou a vznikla aliance Open Handset Alliance, ve které bylo spolu s Googlem řada dalších významných hráčů na poli mobilních telefonů, ať už samotných předních výrobců telefonů jako je HTC, Samsung, LG a Motorola či mobilních operátorů, např. T-Mobile. Všechny společnosti se podílely na vývoji operačního systému. O rok později se k alianci přidali i další společnosti, například Asus, Sony Ericsson, Vodafone a další.

Od první verze systému, kterou přinesl jako první telefon T-Mobile G1 zhruba před dvěma lety, došlo k významným vylepšením. Android vždy dokázal rychle reagovat na požadavky trhu, které udával Apple se svým iPhonem. Díky tomu si vydobyl velmi silnou pozici na trhu.

-Filip Sušanka,MED

Tagy: karty Android platby platební karta mobilní telefon