Na bankomatech se opět objevily falešné čtečky - Nejčastější fígle podvodníků

16. 8. 2010 – 20:31 | Spotřebitelé | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na bankomatech se opět objevily falešné čtečky - Nejčastější fígle podvodníků
Mezi nejčastější fígle podvodníků patří skimming, krádež dat z karty při placení a zadržení hotovosti v bankomatu, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká spořitelna opět čelila útokům na karty svých klientů pomocí inteligentních čteček. Takzvaný skimming se odehrál během července na dvou bankomatech, a to v Českých Budějovicích a Břeclavi, informoval v pondělí server iDnes.cz.

Banka kvůli útokům preventivně zablokovala asi 200 karet.

"Odhalili jsme na základě padělků v Jižní Americe a Jihovýchodní Asii dva případy skimmingu na bankomatech v Břeclavi a Českých Budějovicích," oznámil Jan Holinka z tiskového oddělení České spořitelny.

 

Psali jsme dříve: Kde a jak hrozí největší zneužití vaší platební karty?

 

Banka následně preventivně zablokovala přibližně dvě stě platebních karet. Klienty nejdříve telefonicky informuje o nebezpečí, pokud nejsou k zastižení, kartu zablokuje bez jejich vědomí.

V desítkách případů byly zneužity údaje z platebních karet, kdy si zloději vybírali částky ze zahraničí. Mezi zeměmi je například Kanada a Thajsko.

"Klientům samozřejmě ani v případě zneužití jejich karty nehrozí žádná finanční ztráta. V případech zneužití karty z důvodu skimmingu kompenzujeme klienty v plné výši," dodal Holinka.

 

<%Anketa57%>

 

Nejčastější fígle podvodníků

 

Skimming

Největší množství reklamovaných transakcí bývá zaznamenáno u výběru z bankomatu právě při použití skimmovacího zařízení, které zkopíruje data z karty. V Česku je proti skimmingu zabezpečena velká část bankomatů. Nové antiskimmingové zařízení však motivovalo podvodníky k výrobě nové čtečky karet.

Podle poznatků, mívají nejnovější modely podvodníků kopírovacího zařízení na bankomatech České spořitelny stejnou zelenavou barvu jako samotný bezpečnostní nástavec, který je umístěn v bankomatu na vstupu pro kartu, a mohou být na tento nástavec upevněny.

Čtečka bývá také často kamuflována v liště, která je umístěna přes šířku bankomatu přes vstup pro platební kartu a výdej potvrzenek. Kamera pro snímání PIN je pak většinou v liště nad rámem obrazovky. Krycí lišty kopírovacích prostředků jsou vesměs v barvě a kovu velmi podobných materiálu, ze kterého je bankomat vyroben.

Skimming, čili kopírování magnetického proužku karet v bankomatech, je metodou velmi starou, která se bohužel průběžně vyvíjí. Kopírování trápí banky a jejich klienty po celé Evropě.

 

Placení na internetu a v podnivných obchodech

Zneužití karty hrozí často také na internetu a to hlavně v případech placení kartou na nezabezpečených a neznámých serverech. Data z karty lze také zcizit při placení kartou v restauraci, nebo obchodě. Tato data pak mohou sloužit k výrobě falešných - padělaných karet.

 

Zadržení hotovosti v bankomatu

Na bankomatech může být podvodné zařízení zadržující hotovost při výběru. Jde o zařízení pro zadržení hotovosti při výběru hotovosti z bankomatu. Konkrétně jde o nalepení lišty přes otvor pro výběr hotovosti, který vypadá podobně jako pravý otvor - hotovost se na lištu z vnitřní strany nalepí a peníze nevyjedou ven.

 

Desatero bank správného používání platební karty

 

1. Chránit se začínáte již při převzetí karty Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.

2. Karta je pouze Vaše Kartu nikomu nepůjčujte – držení karty neoprávněnou osobou zakládá podstatu trestného činu.

3. Chraňte PIN a údaje o kartě PIN nikomu nesdělujte a v žádném případě PIN neukládejte v blízkosti karty/nepište na kartu. Zásadně nereagujte na e-mailové či telefonické požadavky o sdělení údajů o platební kartě (číslo karty, platnost, bezpečnostní kód ze zadní strany karty případně i PIN)

4. U bankomatu buďte opatrní. Prohlédněte si bankomat, ze kterého chcete vybírat. Při zadávání PIN dbejte na to, aby nikdo za Vašimi zády nemohl PIN odpozorovat. Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte správce bankomatu a raději jděte vybrat jinam. V případě problémů při výběru nepřijímejte v žádném případě „pomoc“ cizích osob (např. rady na opakované zadání PIN). V případě, že bankomat nevydá bankovky zkontrolujte pro jistotu zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt

5. Poškozená karta přestává sloužit Chraňte magnetický proužek a kontakty čipu karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním (mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek, počítačem aj.).

 

6. Ztrátu karty je třeba odhalit co nejdříve Kartu noste odděleně od osobních dokladů a pravidelně kontrolujte, zda je na svém místě. Ke kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům.

7. Při placení kartou buďte pozorní Při placení kartou sledujte personál obchodu. Dbejte na to, aby Vaše karta byla použita pouze na jednom čtecím zařízení a aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Personál prodejny či restaurace by neměl s kartou odcházet mimo Váš dohled. Také zkontrolujte, zda Vám personál vrátil skutečně Vaši kartu. Pokud pojmete podezření, že s platbou nemuselo být vše v pořádku, raději si co nejdříve ověřte, zda transakce byla zúčtována správně. Při jakékoli nesrovnalosti informujte banku.

8. Nákupy bez návštěvy obchodu šetří čas, ale zvyšují riziko Pokud máte při platbě kartou přes internet nebo telefon jakékoli pochybnosti o obchodníkovi, raději zvolte jiný způsob úhrady než platební kartou. Nejbezpečnější jsou internetové obchody, na jejichž stránkách naleznete loga „Verified by Visa“ resp. „MasterCard Secure Code“.

9. Sledujte své výpisy z účtu Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu a při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku.

10. Pokud dojde k nejhoršímu, jednejte co nejrychleji Při ztrátě nebo odcizení kartu ihned zablokujte.

-Martin Carek, Mediafax/NašePeníze.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články