Na český sport letos půjde 2,17 miliardy korun. Kde se vezmou?

20. 1. 2011 – 21:07 | Naše peníze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na český sport letos půjde 2,17 miliardy korun. Kde se vezmou?
Podle nového plánu financování sportu by měly jít finance přímo konkrétním sportovním svazům., Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Financování sportu je v posledních dnech díky kauze Sazka ožehavým tématem.Právě Sazka, přispívala ze svého zisku českému sportu nemalé peníze. Jak bude probíhat financování v roce 2011?

Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš informovali ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze o rozdělení mimořádné finanční dotace ze státního rozpočtu ve výši 270 milionů korun pro český sport.

Tato suma z necelé třetiny nahradí výpadek financování ze zdrojů plynoucích z příjmů loterijní společnosti Sazka, která je v krizi. Za rok 2010 neposkytne už tak výrazně podfinancovanému sportu žádné platby, ačkoliv její hospodaření skončilo ziskem ve výši 1,4 miliardy korun. Tato částka však bude použita na splácení úvěru na vybudování O2 Areny a výplaty dluhopisů.

 

Sport si zaplatí daňoví poplatníci

 

Státní rozpočet na rok 2011 počítá s podporou sportu ve výši 1,9 miliardy korun a zmíněných 270 milionů je navíc. "Já si uvědomují, že těch 270 milionů je jenom záplatou na sportovním dresu, je to částka na přežití pro letošek. Ale sport bude v budoucnu na základě systémových opatření, která vytváříme, financován tak, abychom mohli hovořit o skutečné koncepci rozvoje. A tyto finančníi prostředky budeme schopni garantovat zákonem," prohlásil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Pavel Dobeš.

 

TIP: Kolik dá v roce 2011 Sazka na sport? Nad tím prý Hušák nepřemýšlí

 

V roce 2011 bude mít tedy český sport včetně organizací stojících mimo Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) k dispozici celkem 2,17 miliardy korun ze státní pokladny

Ve čtvrtek odpoledne se oba ministři sešli se zástupci 12 největších sportovních svazů a doladili rozdělení mimořádné dotace 270 milionů korun podle četnosti členské základny, výše majetku a úspěšnosti. Na sportovní svazy sdružené v ČSTV připadlo 180 milionů, na skupinu ostatních 90 milionů. Z největších a nejúspěšnějších svazů dostal fotbal 57,26 milionů korun, atletika 15,58, lední hokej 12,06, tenis 11,08, volejbal 10,26, basketbal 7,92, plavání 7,44, lyžování 6,54, cyklistika 3,59, házená 3,36 atd. Minimální dotace pro nejmenší svazy činí 100 000 Kč.

Z organizací mimo ČSTV dostal Sokol 30 milionů korun, Sdružení sportovních svazů ČR 18, Autoklub ČR 14, Český olympijský výbor 12 milionů, na dalších deset subjektů včetně zdravotně postižených se rozdělovalo od jednoho do tří milionů korun.

"Řešíme problém financování sportu, nikoliv situaci Sazky a O2 Areny. Zabýváme se sportem jako záležitostí, která jde napříč celým politickým spektrem. K Sazce a ČSTV jsem v minulých dnech řekl to, co jsem považoval za nutné sdělit. Budu jen rád, když vláda bude mít věrohodného partnera pro tuto problematiku v podobě nějakého sdružení svazů a organizací," řekl Pavel Dobeš.

"Ano, hodláme něco takového založit. Měl to být spolehlivý patner vlády, který nebude odčerpávat ze sportu peníze. To sdružení by mělo pracovat bez nákladů, nebudeme mít kanceláře, platy, sekretářky, nebudeme si kupovat mobily a auta. Mně už záležitosti kolem ČSTV připravují nejen o nervy, ale už i o zdraví. Například teď přišlo ČSTV s návrhem odčerpat 40 milionů z rezevního fondu Skiareálu Špindlerův Mlýn. Řekl jsem, že pokud budu já v čele této akciové společnosti, tak to neprojde," řekl předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, který je předsedou představenstva Skiareálu Špindlerův Mlýn.

"Počítám s tím, že budu brzo odvolaný. Lidé z ČSTV přišli hned se smlouvami na poradenství, aby radili těm, kteří ještě umějí ve sportu vydělávat. Potřebují další penězovody a vycucnout všechno, kde ještě peníze jsou," dodal Kaderka.

 

Nový plán rozdělí peníze přímo svazům

 

Podle nového plánu financování sportu by měly jít finance přímo konkrétním sportovním svazům. Peníze se tak již nebudou přerozdělovat přes prostředníka, kterým byl Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl ministr školství Josef Dobeš (VV).

"Finance budou vypláceny tak, aby byla jistota, že se bude skutečně podporovat sportovní činnost. Podle této metodiky bude ministerstvo financí vyplácet peníze přímo svazům," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Nový systém, jakým budou finance nově přerozdělované, vysvětlil ministrův náměstek Jan Kocourek. "Finanční prostředky se budou rozdělovat mezi sportovní organizace celorepublikovou působností. Není to tedy model pro jednotlivé sportovní organizace sdružené jako akcionáři akciové společnosti Sazka," řekl. Do financování jsou zahrnuté všechny sportovní organizace, které vyvíjí sportovní činnost. Kritéria pro poskytnutí dotace byl počet členů těchto organizací a hodnota majetku, kterým disponují. Pro všechny organizace byl stanovený základ ve výši milion korun a na základě kritérií vytvořený dopočet dalších příspěvků.

"Byla využita dvě kritéria. Hodnota členské základny z 30 a mládežnické základny ze 70 procent pro kritérium základny a dále bylo zavedené kritérium úspěšnosti tak, jak ji vede ministerstvo školství v rámci svých přehledů," vysvětlil dále. Úspěšnost byla přepočítaná na 100bodovou hranici, kdy byl k jednotlivým sportům udělený koeficient. "Všechny svazy, které sdružuje ČSTV, a které vede ministerstvo v reprezentačních tabulkách, dostanou základ 500 tisíc korun podpory plus částku, která plyne z těchto kritérií," uvedl náměstek. Pro organizace, které ministerstvo v reprezentačních tabulkách nevede, byla hranice základní podpory stanovena ve výši 100 tisíc.

Dobeš i Kalousek však přiznávají, že tento systém je jen krátkodobým řešením. V budoucnu ministr financí počítá se zdaněním loterií. "Skončí jejich osvobození od daně, čímž přispějí určitou sumou do státního rozpočtu. Tato suma následně půjde zpět do sportu," vysvětlil chystané změny ministr. Podle něj by se návratnost finančních zdrojů z daní do sportu měla zakotvit zákonem.

"Tato garance je pro mne nesmírně důležitá. Finance, které půjdou letos do sportu, jsou jen záplata na sportovních dresech. Změna, kterou však zmínil ministr financí, neslibuje jen přežití českého sportu, ale hlavně budoucnost," podpořil Kalouskovy záměry Dobeš.

Kalousek slíbil, že tato částka bude v dalších letech vyšší. "Součet obou těchto čísel bude absolutním minimem, ze kterého budeme vycházet v plánu financování sportu pro rok 2012," řekl ministr.

Změny, které sport čekají, vítají také předsedové sportovních klubů. Šéf českého fotbalového svazu Ivan Hašek doufá, že se českému sportu podaří odrazit ode dna, změny podpořil dokonce opoziční poslanec Jiří Šlégr. "Dříve jsem proti tomuto záměru pana ministra vystupoval. Dnes jsem však ze strany představitelů svazů viděl absolutní shodu, proto jsem názor podpořil," řekl bývalý hokejista.

Předsedové svazů mají od změn financování i od plánu zdanění loterií velká očekávání. "Tyto změny jsou největší, ke kterým za 18 let došlo, ministrům bych proto chtěl poděkovat," řekl například předseda Českého basketbalového svazu Miroslav Jansta. Předseda tenisového svazu Ivo Kaderka prohlásil, že vidí světlo na konci tunelu.

-Pavel Skramlík, Martina Týblová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články