Na důchod s podporou státu si spoří čím dál méně lidí

- Penze autor: Martin Slapnička

Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci loňského roku spořilo na penzi se státním příspěvkem 4,536 milionu lidí. Počet účastníků se tak oproti konci roku 2015 snížil o 107 tisíc.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: freeimages.com

V transformovaných fondech, do kterých již nelze vstupovat, počet účastníků poklesl o 282 tisíc na čtyři miliony lidí. Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo penzijní připojištění od roku 2013, se zvýšil o 176 tisíc na 537 tisíc.

Stát v loňském roce vyplatil státní příspěvky na penzijní připojištění a doplňkové spoření 6,828 miliardy korun, což je o 25 milionů korun více než v roce 2015. Objem příspěvků účastníků vzrostl meziročně o jednu miliardu na 33,7 miliardy korun.

Průměrný měsíční příspěvek účastníka se meziročně zvýšil o 22 korun na 620 korun. Transformované fondy zaznamenaly nárůst o 17 korun na 606 korun, doplňkové fondy o 19 korun na 741 korun. Stát přispíval v průměru o tři koruny více, tedy 127 korun.

Pokles zájmu o spoření s podporou státu může být dán tím, že roste zájem čechů o investování. Právě investice především do fondů narůstá na oblibě, což může být dáno také klesajícím úročením na bankovních účtech.

Investice na vzestupu

Při rostoucím počtu investorů každý sedmý Čech investuje do fondů. Koncem roku to uvedla Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR).
Domácnosti a instituce mají naspořeno v domácích a zahraničních fondech kolektivního investování nabízených v České republice 415,85 miliard Kč (k 30.9. 2016), přičemž 82% objemu majetku je drženo fyzickými osobami.

Tagy: důchod investice penze sporeni penzijní fondy státní příspěvek

Zdroje: ČTK,AKAT