Na eBayi prodává 7000 českých prodejců, loni přibyla čtvrtina

- Naše peníze autor: Redakce NašePeníze.cz

Čeští prodejci ztratili díky pandemii koronaviru strach ze vstupu na internetové tržiště eBay, v loňském roce jich přibylo 26 procent. Na eBayi jich tak své zboží nabízí zhruba sedm tisíc, svým zákazníkům po celém světě prodali více než milion výrobků. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Pandemie koronaviru loni změnila preference nakupujících, v Česku například výrazně vzrostl zájem o automobilové díly nebo větráky a klimatizace, uvedla firma.

"Čeští prodejci mají vysoký potenciál prodeje do zahraničí, a to hlavně v kategoriích jako automobilové součástky, elektronika a výrobky pro dům a zahradu," uvedl ředitel eBay pro globální rozvojové trhy Ilya Kretov. Prodejci z Česka uskuteční přes eBay jeden obchod v průměru každých 31 vteřin. Nejdražší věcí prodanou z ČR byly náramkové hodinky za 49 990 dolarů (zhruba 1,07 milionu korun).

Čeští zákazníci nakoupili loni více než 2,7 milionu výrobků. Nejpopulárnějšími kategoriemi byly elektronika, sběratelské kousky, móda, dům a zahrada, vybavení pro průmysl a byznys, součástky a doplňky. O téměř 160 procent vzrostl zájem Čechů o nákup automobilových součástek, větráků a klimatizací nakoupili Češi o zhruba 80 procent více a o poloviny vyšší zájem byl i o polštáře.

Lokální podpora

"S více časem stráveným doma přišly také nové koníčky - sběratelství se stalo tím největším. Na platformě eBay se zvýšila poptávka po basketbalových kartičkách (159 procent), sběratelských modelech (105 procent), modelech vláčků (77 procent), sportovních autogramech (44 procent) a uměleckých známkách (44 procent)," uvedla firma.

Společnost eBay chce nyní posílit svoji pozici v Česku rozšířením podpory pro lokální prodejce s pomocí speciálního programu. Ve čtvrtek 11. února proto uspořádá takzvaný webinář pro zájemce, kteří chtějí přes eBay prodávat.

Největším českým online tržištěm je portál Aukro. Svou činnost zahájil v roce 2003, v roce 2018 pokořil hranici čtyř milionů registrovaných uživatelů. Loni v březnu zaznamenalo Aukro nárůst prodeje roušek, respirátorů, dezinfekčních gelů a dalšího zdravotnického materiálu o 74 tisíc procent na zhruba 34 tisíc prodaných kusů. V březnu 2019 se totiž prodalo jen 46 kusů této kategorie produktů.

Tagy: internetový obchod ebay

Zdroje: ČTK